Jan Manicki
Jan Manicki| 
aktualizacja 

Toksyczne glony na Kamczatce. Zabijają zwierzęta

34

Na wschodzie Rosji masowo umierają morskie zwierzęta. Pojawiły się przypuszczenia, że może być to spowodowane działaniami człowieka. Teraz okazało się jednak, że przyczyna jest zupełnie inna.

Toksyczne glony na Kamczatce. Zabijają zwierzęta
Za zatrucia u wybrzeży Kamczatki mają odpowiadać toksyczne glony (Instagram, Yola_La)

Według rosyjskich urzędników, masowa śmierć morskich stworzeń u wybrzeży Kamczatki spowodowana jest toksycznymi algami. Oznacza to, że woda nie została zanieczyszczona przez człowieka. Zjawisko wymierania zwierząt zaobserwowano kilka tygodni temu.

Doszło do wycieku ropy? Urzędnicy zaprzeczają

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia ukazujące martwe ośmiornice, foki i inne wodne stworzenia. Mieszkańcy Kamczatki skarżyli się także na liczne choroby. Część osób miała wymioty, gorączkę i wysypkę.

Pojawiły się przypuszczenia, że doszło do wycieku ropy. Rzeczniczka rosyjskiego Komitetu Śledczego zaprzeczyła tym doniesieniom. Swietłana Pietrenko dodała, że u przebadanych osób nie znaleziono śladu zatrucia.

Nie znaleziono metali ciężkich w próbkach wody, gleby czy w organizmach zwierząt. Badania potwierdzają wersję naturalnego zanieczyszczenia. Prawdopodobnie doszło do zakwitu fitoplanktonu – powiedziała Pietrenko.

Wstępna analiza wykazała w wodzie obecność produktów ropopochodnych i fenolu. Rzeczniczka Komitetu Śledczego stwierdziła jednak, że poziom tych substancji nie był krytyczny. Ponadto, podwyższone poziomy produktów ropopochodnych mają występować na Kamczatce od 1970 r.

Toksyczne glony na Kamczatce. Zabijają zwierzęta

Za zatruciem wody stać mają namnażające się w ogromnym tempie algi. Rosyjski minister zasobów naturalnych Dmitrij Kobyłkin powiedział, że sprawa wymaga dodatkowych wyjaśnień. Szef resortu uważa, że ważne jest, aby dowiedzieć się, dlaczego glony nagle stały się tak toksyczne.

Chcielibyśmy przyjrzeć się tej sprawie. Musimy ustalić, dlaczego nastąpił spadek poziomu tlenu w wodzie. Nie mam jeszcze odpowiedzi na to pytanie – powiedział Kobyłkin, cytowany przez agencję Reuters.

Wiadomość o zanieczyszczeniu Oceanu Spokojnego u wybrzeży Kamczatki pojawiła się pod koniec września 2020 roku. Surferzy kąpiący się w oceanie skarżyli się na pieczenie oczu, nudności i zatrucia. W tym samym czasie na plaży Chałaktyrskiej, jednej z najsłynniejszych plaż Kamczatki, miejscowi zaczęli znajdować szczątki setek martwych zwierząt morskich.

Kamczatka to jeden z najbardziej dziewiczych rejonów Rosji. Półwysep szczyci się swoją piękną przyrodą i czystymi wodami Oceanu Spokojnego.

Zobacz także: Katastrofa ekologiczna na Kamczatce. Tysiące martwych organizmów na plażach
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić