Szczepionka na koronawirusa. Rosja w tym tygodniu zacznie testy na ochotnikach

0

Rosyjska szczepionka Sputnik V zacznie być testowana na pierwszych ochotnikach już w tym tygodniu - zapowiada rosyjski minister zdrowia Michaił Muraszko. Równocześnie pierwsza partia szczepionki na koronawirusa trafi w przyszłym tygodniu do obiegu cywilnego.

Szczepionka na koronawirusa. Rosja w tym tygodniu zacznie testy na ochotnikach
(Pixabay)

Rosja oświadczyła, że jeszcze w tym tygodniu zaczną się szczepienia na ochotnikach przeciwko COVID-19, w ramach III fazy testów klinicznych. Równocześnie w przyszłym tygodniu szczepionka Sputnik V, opracowana przez Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei, ma trafić do obiegu cywilnego.

W tym tygodniu rozpoczniemy szczepienia ochotników, którzy wezmą udział w III fazie badań klinicznych. W przyszłym tygodniu rozpoczną się pierwsze dostawy szczepionki, będą to jeszcze małe serie, ponieważ musimy przestrzegać zasad interesów wszystkich zaangażowanych - powiedział minister zdrowia Michaił Muraszko.

Nauczyciele i lekarze zaszczepią się jako pierwsi

Władze rosyjskie wybrały nauczycieli i lekarzy jako pracowników będących w grupie wysokiego ryzyka, którzy jako pierwsi uzyskają dostęp do szczepionki, jeszcze przed zakończeniem kluczowych badań III fazy na ochotnikach.

Tymczasem związek nauczycieli rosyjskich Uchitel rozpoczął internetową petycję wzywającą pedagogów do całkowitego odrzucenia szczepionki ze względów bezpieczeństwa. Nauczyciele wyrażają zaniepokojenie, tłumacząc, że szczepienia (obecnie dobrowolne) nie powinny być obowiązkowe, dopóki badania kliniczne nie zostaną zakończone.

Zgodnie z wynikami opublikowanymi przez dziennik medyczny The Lancet rosyjska szczepionka przeciwko koronawirusowi wywołała reakcję przeciwciał. Badania, które przeprowadzono w czerwcu i lipcu wśród 76 osób wykazały, że u 100 procent uczestników rozwijają się przeciwciała oraz nie ma żadnych poważnych skutków ubocznych.

Zobacz także: Rosja ogłasza zatwierdzenie szczepionki na koronawirusa. Światowi eksperci wątpią w jej skuteczność
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić