oprac. Paulina Antoniak| 
aktualizacja 

Trump drwi z Zełenskiego. Określił go "najlepszym sprzedawcą wszechczasów"

Podczas wiecu przedwyborczego w Detroit Donald Trump określił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego mianem "najlepszego sprzedawcy wszechczasów". Chodziło o pomoc, jaką ukraiński polityk uzyskał od USA.

Trump drwi z Zełenskiego. Określił go "najlepszym sprzedawcą wszechczasów"
Donald Trump zakpił z Wołodymyra Zełenskiego (PAP, DIEU-NIALO CHERY)

W trakcie swojego drugiego sobotniego wiecu w Detroit zorganizowanego przez prawicową organizację Turning Point USA, Donald Trump odniósł się do kwestii amerykańskiej pomocy dla Ukrainy. Wcześniej skrytykował prezydenta USA z powodu rzekomego marnotrawstwa pieniędzy, a inwestycję w zieloną transformację określił "największym oszustwem w historii".

- Zełenski... myślę, że Zełenski jest najlepszym sprzedawcą spośród wszystkich polityków. Za każdym razem, kiedy przyjeżdża do naszego kraju, wyjeżdża z 60 miliardami - kpił Trump.

Przekonywał przy tym, że lubi prezydenta Ukrainy, gdyż kiedy w ramach procedury impeachmentu Trump był oskarżany o szantażowanie ukraińskich władz kwestią pomocy wojskowej, Zełenski zaprzeczył, by Trump wywierał na niego presję.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Generał o kulisach w USA. Zaskakująca ocena

Donald Trump kpił z prezydenta Ukrainy. "Najlepszy sprzedawca wszechczasów"

Lubię go. Ale on jest najlepszym sprzedawcą wszechczasów (...) On właśnie wyjechał cztery dni temu z 60 miliardami. Wraca do domu i ogłasza, że potrzebuje kolejnych 60 miliardów. To nigdy się nie kończy - mówił były prezydent USA.

Trump przekonywał, że doprowadzi do zakończenia wojny w Ukrainie, jeśli tylko wygra wybory. - Ja to załatwię, zanim jeszcze wejdę do Białego Domu, jako prezydent-elekt, ja to załatwię. To musi się skończyć - zapowiedział.

Kwota 60 mld dolarów, o której mówił Trump, to pieniądze uchwalone przez Kongres jeszcze w kwietniu, do czego Trump pośrednio się przyczynił, proponując zamianę wsparcia finansowego dla Kijowa na pożyczkę.

Ostatnia wizyta prezydenta Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych miała natomiast miejsce nie cztery dni temu, lecz w grudniu 2023 r.

Trump podczas kampanii wyborczej wielokrotnie zapowiadał, że zakończy wojnę w Ukrainie w ciągu jednej doby, nie podając szczegółów, lecz sugerując, że chodziłoby o ustępstwa terytorialne i groźbę odcięcia pomocy z USA.

Jednocześnie w wywiadzie dla magazynu "Time" stwierdził, że "spróbuje pomóc Ukrainie" pod warunkiem, że Europa będzie to robiła w równym stopniu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić