Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|
aktualizacja

Trzy zdjęcia z Mariupola. Jedno zrobiono 7 lat temu. Nie do wiary

Podziel się:

Jeszcze kilka miesięcy temu Mariupol tętnił życiem. Teraz miasto zostało całkowicie zniszczone przez armię rosyjską. Na trzech zdjęciach widzimy jak Mariupol zmienił się na przestrzeni kilku lat.

Trzy zdjęcia z Mariupola. Jedno zrobiono 7 lat temu. Nie do wiary
Z miasta zostały zgliszcza. Zdjęcie z Mariupola wbija w fotel (PAP)

W ostatnich dniach z kombinatu metalurgicznego Azowstal, ostatniego bastionu oporu ukraińskich obrońców Mariupola, ewakuowano ponad 260 żołnierzy. Przybyli oni w poniedziałek wieczorem do Nowoazowska, który jest obecnie pod kontrolą wspieranych przez Rosję separatystów.

O tym jak został zniszczony Mariupol najdobitniej pokazują zdjęcie sprzed wojny. Na profilu "Nexta" na Twitterze pojawiły się trzy zdjęcia tego samego budynku. Pierwsze z 2015 roku, drugie z 2020, a trzecie z ostatnich tygodni.

Mariupol był miastem turystycznym, także dla Rosjan. Pamiętam z dzieciństwa, że latem na urlop przyjeżdżali do nas turyści z Briańska, Kurska, a nawet z Moskwy - mówił dla Rzeczypospolitej Siergij Rodionow, ukraiński designer.

Współpraca z Gdańskiem

Miasto można było porównać do Gdańska z powodu wielkości (ponad 400 tysięcy mieszkańców) oraz tego, że są to miasta partnerskie. Od lat wielu lat rozwijany był tam port i stocznie, największe nad Morzem Azowskim.

Niedawno gdańscy radni przyjęli uchwałę, zgodnie z którą skwerowi u zbiegu ulic Partyzantów i Matki Polki nadana została nazwa Skwer Bohaterskiego Mariupola. Była to propozycja mera tego miasta Wadym Bojczenko.

Zobacz także: Poseł Lewicy komentuje wystąpienie ws. KPO. "Mowa-trawa"
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić