aktualizacja 

Trzy zdjęcia z Mariupola. Jedno zrobiono 7 lat temu. Nie do wiary

Jeszcze kilka miesięcy temu Mariupol tętnił życiem. Teraz miasto zostało całkowicie zniszczone przez armię rosyjską. Na trzech zdjęciach widzimy jak Mariupol zmienił się na przestrzeni kilku lat.

Trzy zdjęcia z Mariupola. Jedno zrobiono 7 lat temu. Nie do wiary
Z miasta zostały zgliszcza. Zdjęcie z Mariupola wbija w fotel (PAP)

W ostatnich dniach z kombinatu metalurgicznego Azowstal, ostatniego bastionu oporu ukraińskich obrońców Mariupola, ewakuowano ponad 260 żołnierzy. Przybyli oni w poniedziałek wieczorem do Nowoazowska, który jest obecnie pod kontrolą wspieranych przez Rosję separatystów.

O tym jak został zniszczony Mariupol najdobitniej pokazują zdjęcie sprzed wojny. Na profilu "Nexta" na Twitterze pojawiły się trzy zdjęcia tego samego budynku. Pierwsze z 2015 roku, drugie z 2020, a trzecie z ostatnich tygodni.

Mariupol był miastem turystycznym, także dla Rosjan. Pamiętam z dzieciństwa, że latem na urlop przyjeżdżali do nas turyści z Briańska, Kurska, a nawet z Moskwy - mówił dla Rzeczypospolitej Siergij Rodionow, ukraiński designer.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Współpraca z Gdańskiem

Miasto można było porównać do Gdańska z powodu wielkości (ponad 400 tysięcy mieszkańców) oraz tego, że są to miasta partnerskie. Od lat wielu lat rozwijany był tam port i stocznie, największe nad Morzem Azowskim.

Niedawno gdańscy radni przyjęli uchwałę, zgodnie z którą skwerowi u zbiegu ulic Partyzantów i Matki Polki nadana została nazwa Skwer Bohaterskiego Mariupola. Była to propozycja mera tego miasta Wadym Bojczenko.

Zobacz także: Poseł Lewicy komentuje wystąpienie ws. KPO. "Mowa-trawa"
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić