Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 

Twierdzili, że koronawirus słabnie. WHO komentuje sensacyjne doniesienia

195

Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega przed lekceważeniem pandemii koronawirusa. WHO odcina się od tez znanego włoskiego lekarza o rzekomym osłabieniu zarazy. "Nie ma na to dowodów" - podkreślają eksperci.

Twierdzili, że koronawirus słabnie. WHO komentuje sensacyjne doniesienia
(Twitter.com)

Światowa Organizacja Zdrowia odcina się od twierdzeń włoskiego lekarza. Profesor Alberto Zangrillo wywołał burzę, mówiąc we włoskiej telewizji publicznej, że koronawirus "klinicznie już nie istnieje".

Eksperci WHO mówią, że jego tezy nie są poparte żadnymi dowodami. Twierdzenie profesora Zangrillo skrytykowała m.in. główna epidemiolog WHO ds. koronawirusa, Maria Van Kerkhove.

Pod względem zakażalności nic się nie zmieniło, pod względem przebiegu choroby także nic się nie zmieniło - podkreśla Maria Van Kerkhove.

Profesor Zangrillo, broni swojej teorii. Dyrektor szpitala San Raffaele w Mediolanie twierdzi, że wymazy pobrane od pacjentów w ciągu ostatnich 10 dni mają "niezwykle niski" poziom stężenia wirusa. Oprócz tego pacjenci nie wymagają już tak częstej hospitalizacji, a ich objawy są łagodniejsze.

Nie twierdzę, że wirus się zmienił. Powiedziałem, że interakcja między koronawirusem a organizmami gospodarzy się zmieniła - podkreśla profesor Zangrillo.

Inni lekarze wciąż są sceptyczni wobec twierdzeń włoskiego lekarza. Profesor Francois Balloux, dyrektor Instytutu Genetyki z University College London, przestrzega przed wyrokowaniem na temat koronawirusa bez mocnych dowodów. Podkreśla, że niektóre wirusy ewoluują, przez co wywołują mniej uciążliwe objawy, ale nie można uznać takiego scenariusza za pewnik - informuje "Independent".

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus dusi Amazonię. Zielone płuca świata nie mają czym oddychać
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić