Karolina Woźniak| 

Koronawirus. Wysłali lek. Dwa miliony dawek hydroksychlorochiny

9

Stany Zjednoczone dostarczyły Brazylii 2 miliony dawek hydroksychlorochiny. Lek był wychwalany przez Donalda Trumpa jako najlepsza metoda walki z koronawirusem, mimo że eksperci mieli i mają zastrzeżenia co do bezpieczeństwa stosowania tego leku.

USA dostarczyły Brazylii 2 miliony dawek leku przeciwko malarii do walki z koronawirusem.
USA dostarczyły Brazylii 2 miliony dawek leku przeciwko malarii do walki z koronawirusem. (Getty Images)

Kilka dni temu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przestała testować hydroksycholochinę u pacjentów z koronawirusem. To jednak nie przeszkodziło Donaldowi Trumpowi, który zapowiedział zerwanie relacji z WHO, żeby przekazać Brazylii 2 miliony dawek leku. Zwolennikiem stosowania tego leku jest również prezydent Brazylii, Jair Bolsonaro.

USA sprzedało Brazylii 2 miliony dawek hydroksychlorochiny Brazylii

W maju Donald Trump otwarcie przyznał, że stosuje hydroksychlorochinę mimo braku objawów koronawirusa. Prezydent Stanów Zjednoczonych uznał, że będzie brać dawkę leki przeciwko malarii profilaktycznie. Bolsonaro również otwarcie przyznał, że posiada lek, na wypadek gdyby zachorowała jego 93-letnia mama.

W oświadczeniu opublikowanym przez Biały Dom czytamy, że USA zdecydowało się wspomóc Brazylię. "Naród amerykański i brazylijski solidaryzuje się w walce z koronawirusem [...]. Ogłaszamy, że rząd Stanów Zjednoczonych dostarczył obywatelom Brazylii dwa miliony dawek hydroksychlorochiny (HCQ)".

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Lek ma zostać podany lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom walczącym z koronawirusem na pierwszej linii frontu. Hydroksychlorochina ma być również podawana pacjentom z COVID-19. Oba kraje mają w planach przeprowadzenie badań klinicznych, które potwierdzą skuteczność leku przeciwko malarii w walce z koronawirusem.

Zobacz także: Koronawirus. Były szef NZ Andrzej Sośnierz o błędach w walce z epidemią. "Tylko się broniliśmy"

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić