o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KOZ
|

Tyle kosztuje utrzymanie parafii. Proboszcz ujawnił dane finansowe

26
Podziel się

Ks. Ryszard Skowronek, proboszcz z Żor, zaskoczył wszystkich. Przygotował zestawienie finansowe, w którym zaprezentował, ile kosztuje utrzymanie jego parafii, obejmującej 16 tys. wiernych. Tłumaczy, że jego parafianie mają prawo wiedzieć, na co idzie każda złotówka.

Tyle kosztuje utrzymanie parafii. Proboszcz ujawnił dane finansowe
Pinczow, 13.10.2018. Manierystyczny kosciol farny pod wezwaniem sw. Jana Ewangelisty, dawniej kosciol oo Paulinow. (Dawid Lasocinski / Forum, RM, Dawid Lasocinski / Forum)
bEBXJzQR

Wydatki kościoła często owiane są tajemnicą. Wierni zastanawiają się, ile kosztuje utrzymanie parafii i na co idą chociażby środki, które znajdują się na tacy.

Na przeciw wyszedł im ks. Ryszard Skowronek. Proboszcz parafii św. Stanisława w Żorach, która obejmuje 16 tys. osób, przedstawił szczegółowe dane finansowe.

bEBXJzQT

Ile kosztuje utrzymanie parafii? Ksiądz ujawnia

Nie jesteśmy jedyną instytucją, która w roku pandemii odnotowuje takie spadki, więc tym większa wdzięczność dla was wszystkich, którzy się na kwotę 547 tysięcy złożyli przez swoją ofiarność - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim".

Proboszcz podał, że w ubiegłym roku budżet wyniósł 547 tys. złotych. Było to o ponad 250 tys. mniej niż w 2019. Aż 506 tys. zł to ofiary od parafian.

bEBXJzQZ

Utrzymanie kościoła i parafii kosztowało 355 tys. zł. Wliczone są to wszystkie rachunki, a także koszty zatrudnienia organisty, kościelnego, gospodyni i kancelistki oraz koszt zakupu szat liturgicznych, naczyń i sprzętów.

163 tys. przeznaczono na rzecz misji, utrzymanie kurii czy seminarium. Oprócz tego parafia kupiła traktorek ogrodowy, komputer i kamerkę internetową, aby w czasach pandemii transmitować msze na YouTube.

Ks. Ryszard Skowronek podkreślił ważną rzecz. Każda parafia jest inna - budżet zależy nie tylko od liczby wiernych, ale także od działań podejmowanych przez parafię itd.

bEBXJzRa
Zobacz także: Powrót do szkół. Minister zdrowia o fatalnych skutkach zdalnego nauczania
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEBXJzRu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(26)
dlaczego?
7 miesięcy temu
Czytając te wypociny duchownych nigdzie nie natknąłem się na informację o wysokości wynagrodzenia jakie dostają. Oczywiście, że wynagrodzenie jest inne dla wikarego a inne dla proboszcza, ale tak się obnażają ze swoją biedą a nigdzie ani słowa o pensji. Może tak lepiej, może nie wszyscy wierni wiedzą, że oni są na pensjach????
Maniek
7 miesięcy temu
W latach 90 gdy byłem ucznie szkoły średniej w Gdańsku księża parafii chyba Św Barbary na koniec/na początku roku zawsze podawali zestawienie kosztów i przychodów. Bardzo mi się to podobało. Nie wiem jak jest teraz
Informacjeonl...
7 miesięcy temu
Dlaczego użyliście zdjęcie kościoła z Pińczowa? Kościół jest piękny zabytkowy i utrzymanie go to jest już coś. Nie komentuje tu kościoła jako instytucji, ale patrzę na budynek pod względem wieku i historii. Wprowadzanie czytelników w błąd pokazując jedno a piszac o czymś innym. Radzę uważać redaktorowi, wprowadzanie dezinformacji i źle ikonografiki są nie tylko ciosem PR strony...
bEBXJzRv
1,2,3
7 miesięcy temu
wystarczająco... za daleko a krok
kolo
7 miesięcy temu
Kochani, taca to grosze...ofiary inne są duże, pogrzeby, intencje mszalne, śluby, chrzty i darowizny z Ameryki, a także tych co tu mieszkają...sąsiad wygrał i przekazał...no i z naszych podatków ile idzie...
Lolek
7 miesięcy temu
Jeżeli utrzymanie tyle kosztuje to pozamykać te świątynie szatana i będzie spokój !!!
Częstochowa
7 miesięcy temu
Nie radzi sobie? Niech idzie na parafię gdzie jest 600 dusz i do tego jako administrator, a nie proboszcz. Depo płacze że mu księży brakuje, to jest szczyt obłudy. Gdzie ci księży brakuje? Nowak natworzył parafii bo myślał, że kasy więcej z parafii wpłynie a teraz jęczą że nikt takich parafii nie chce wziąć. Rydzyk płacze, że mu do końca miesiąca może nie starczyć, Watykan w długach, a polscy biskupi się pasą bo doją z parafii ile wzlezie. Ich nie obchodzi, czy księża mają czy nie. Mają dać i tyle.
bbb
7 miesięcy temu
Kościołów w Polsce jest ci dostatek . Za dużo.
jw.org
7 miesięcy temu
Świadkowie Jehowy, w każdym zborze, co miesiąc podają do publicznej wiadomości wpływy i wydatki co do grosza
jw.org
7 miesięcy temu
Świadkowie Jehowy, w każdym zborze, co miesiąc podają do publicznej wiadomości wpływy i wydatki co do grosza
Kot
7 miesięcy temu
Szat nie kupuje się na rok tylko na kilka lat a w pandemi i oszczędny życie nie kupuje się traktorkow tylko kosi się kosiarka zwykła.
katolik
7 miesięcy temu
Jakby kto nie wiedział ( ten kto chodzi do kościoła to wie ) , że proboszcz co roku zdaje sprawozdanie finansowe parafii na końcu lub początku każdego roku.
państwo świec...
7 miesięcy temu
Oprócz datków z tacy, otrzymują przecież pieniądze z budżetu RP. Zdaje się, że ksiądz zapomniał o Konkordacie, i Funduszu Kościelnym. "Za rządów PiS znacznie wzrosły wydatki państwa na Fundusz Kościelny, z którego finansowane są dopłaty do różnych składek osób duchownych, takich jak składki emerytalne, rentowe i wypadkowe. W ciągu czterech lat PiS przeznaczy na ten cel ponad pół miliarda złotych. 28 lipca 1993 roku za rządów Hanny Suchockiej, podpisano Konkordat miedzy Watykanem a RP. "Z budżetu państwa na jego potrzeby idzie rocznie ponad 1,8 mld złotych." A podobno nie jesteśmy państwem wyznaniowym... Ustawa z dnia 17 maja 1989 roku "Art. 10 ust. 1 tej ustawy brzmi: „1. Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim, neutralnym w sprawach religii i przekonań”."
bEBXJzRn
bako
7 miesięcy temu
lewak i antychryst zawsze znajdzie ,,rceptę,, i powód aby ,,szczekać,, za dużo kościół ma kasy żle za mało jeszcze gorzej. A sam nic nie da jeszcze w miarę możliwości skarbonę by obrobił. U nas na somo ogrzewanie niezły wydatek 80 ton groszku na sezon-klasztor kilku skromnych , fantastycznych braciszków i to utrzymuje około 1700 osób chodzących do kościoła
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić