Tylko to utrzymuje Rosjan na wojnie. "Dawno już by uciekli"

Podziel się:

Morale żołnierzy armii rosyjskiej, którzy przebywają w Ukrainie, jest skrajnie niskie - gdyby nie oddziały zaporowe, większość zmobilizowanych uciekłaby już z pola bitwy - donosi ukraiński wywiad. Jednocześnie podkreślono, iż ukryta mobilizacja "cały czas trwa".

Tylko to utrzymuje Rosjan na wojnie. "Dawno już by uciekli"
Mobilizacja w Rosji - zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, 2022 Anadolu Agency)

Jak powiedział Andrij Jusow, przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu (HUR) na antenie ukraińskiej telewizji, w Rosji cały czas trwają przygotowania do dalszych działań mobilizacyjnych.

Świadczy to jego zdaniem o tym, że armia jest nieskuteczna, nie jest odpowiednio wyszkolona, a Rosjanie ponoszą ogromne straty na polu bitwy.

Niskie morale rosyjskich żołnierzy

Przedstawiciel wywiadu przekazał, że liczba przechwyconych rozmów, na których słychać panikę Rosjan na linii frontu jest bardzo wysoka, i tylko część z nich jest upubliczniona. - Jeśli mówimy o morale, to wśród częściowo zmobilizowanych jest ono na wyjątkowo niskim poziomie - dodał przedstawiciel wywiadu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Pekin już wie, że szansa się skończyła". Chiny mają problem?

Jak mówi, żołnierze sami widzą niekompetencję swojego dowództwa i ogromne straty wśród żołnierzy. - Zdecydowanie nie mówimy o żadnych elementach ideologicznych ani zaufaniu do propagandy Sołowjowa i Skabejewej - powiedział Jusow.

20 tys. nowych zmobilizowanych miesięcznie

Dodał, że gdyby nie oddziały zaporowe i istniała możliwość ucieczki, opuszczenia pozycji, większość zmobilizowanych Rosjan z tego by skorzystała.

Podkreślił ponadto, że ukryta mobilizacja w kraju Putina cały czas trwa i obejmuje ok. 20 tys. osób miesięcznie.

Ten proces trwa. I w ramach ukrytej mobilizacji co miesiąc Rosjanom udaje się mobilizować ok. 20 tys. osób. Dodatkowo. Przygotowywane są też nowe działania mobilizacyjne - podkreślił Jusow.

Problemy zmobilizowanych

Zapewnił, że wszystkie liczby są znane ukraińskiemu wywiadowi i są analizowane. Przedstawiciel HUR zwrócił też uwagę na kwestię szkolenia zmobilizowanych.

Jak wskazał, baza szkoleniowa w Rosji jest niewystarczająca, dlatego wykorzystywane są poligony na Białorusi.

Wcześniej HUR donosił, że kolejna faza mobilizacji na wojnę z Ukrainą, która zostanie przeprowadzona w Rosji przed 1 kwietnia, prawdopodobnie obejmie studentów uczących się w trybie dziennym, a obecnie trwają przygotowania do tego przedsięwzięcia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić