Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Uczniowie obawiają się powrotu do szkół. Minister Czarnek uspokaja

18
Podziel się:

17 maja uczniowie klas IV-VIII wracają do nauki stacjonarnej. Podczas wtorkowej konferencji minister edukacji i nauki przypomniał, że ostatniego dnia miesiąca planowany jest powrót do szkół wszystkich uczniów. Przemysław Czarnek odniósł się do obaw młodzieży, związanych z powrotem do klas po tak długim czasie lekcji zdalnych.

Uczniowie obawiają się powrotu do szkół. Minister Czarnek uspokaja
Powrót do szkół maj 2021. Uczniowie mają obawy (PAP, Radek Pietruszka)

Powrót do szkół. Kiedy?

4 maja do nauki stacjonarnej powrócili uczniowie klas 1-3, a niedługo w ich ślady pójdą ich starsi koledzy. Na 17 maja planowany jest powrót do szkół klas 4-8. Pod koniec miesiąca z kolei, a dokładnie 31 maja nastąpi powrót do szkół liceum. Od 1 czerwca zatem wszyscy uczniowie będą już brać udział w tradycyjnych lekcjach.

Powrót do szkół maj 2021

Po wielu miesiącach lekcji zdalnych i nauki hybrydowej uczniowie mają pewne obawy przed wznowieniem nauczania stacjonarnego. Niepokój jest tym bardziej zrozumiały, że powrót ma nastąpić na ostatni miesiąc przed wakacjami, a więc w czasie podsumowujących testów.

Podczas wtorkowej konferencji minister Przemysław Czarnek skomentował obawy młodych. Podkreślił, że za sianie strachu w uczniach odpowiedzialne są media. "Proszę nie stresować uczniów przed powrotem do szkół, bo nie ma sensu się stresować. Uczniowie naprawdę tego powrotu od dawna oczekiwali. Ten powrót rzeczywiście będzie wielką przyjemnością. O to również się troszczymy" - stwierdził minister na konferencji

Pragnę przypomnieć, że zaraz po wydaniu rozporządzenia dotyczącego powrotu dzieci do szkół, również tego hybrydowego, od 17 maja, zaapelowaliśmy do dyrektorów szkół i do nauczycieli, aby w pierwszej kolejności skupić się na odbudowie wspólnoty, na odbudowie więzi pomiędzy uczniami, ale także między uczniami i nauczycielami, oczywiście z zachowaniem wszystkich innych funkcji szkoły – powiedział minister edukacji i nauki

Nauka hybrydowa, zdalna czy stacjonarna?

Od 17 maja nauka nie będzie w pełni stacjonarna, a hybrydowa. Część uczniów będzie miała nadal lekcje zdalne, a część tradycyjne w klasach. O tym, kto i kiedy przyjdzie do szkoły, zdecyduje jej dyrektor.

Liczba zakażeń w ostatnim czasie zmalała, jednak istnieje ryzyko, że przywrócenie tradycyjnych lekcji może wiązać z nawrotem fali pandemii. Minister Przemysław Czarnek w trakcie konferencji odpowiedział na pytanie, czy ministerstwo będzie jeszcze przekształcać dotychczasowe plany dotyczące powrotu do nauki stacjonarnej.

Nie, sytuacja pandemiczna zdaniem służb medycznych, sanitarnych i epidemiologicznych pozwala na stopniowy powrót do nauki stacjonarnej, także roczników starszych [...] Nauka stacjonarna jest zawsze lepsza niż zdalna – podsumował minister
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(18)
Myśliciel
2 lata temu
Jedna kwestia: w Warszawie nie pracują normalnie placówki edukacyjne, już od wczoraj ograniczono funkcjonowanie 22.: szkołom podstawowym, i średnim przedszkolom. Szczepią dorosłych, jednak jest jeszcze za wcześnie, aby stacjonarnie otwierać szkoły. Te placówki do końca roku szkolnego będą generować Covid-19. Tym bardziej, że wg wytycznych powinien być "dystans minimalna odległość pomiędzy osobami: 1,5 metra" w klasie - jest to niemożliwe do wykonania, ponieważ w większość szkół ma ławki podwójne. Koronawirus łatwo się przemieszcza w klasach 25 - 30 osobowych przez 5-8 godzin.
nikt
2 lata temu
Uczniowie złożyli petycje jest prawie 600 tysiecy głosów nikt sie z tym nie liczy bo to dzieci one też mają głos
pio
2 lata temu
Nadal dużo ludzi umiera ponad 300 dziennie chcecie wiecej zmarłych
pia
2 lata temu
Już nauczycielka zapowiedziała zaraz po powrocie w pierwszy dzień klasówka a miało być bez stresu
pik
2 lata temu
Do szkoły i w szkole chodzić w maseczce głupota lepiej w domu sie uczyć na zdalnym mniej stresu
ela
2 lata temu
ZDROWIE WAŻNIEJSZE NIŻ NAUKA ale ktoś myśli inaczej
nik
2 lata temu
Minister nie ma serca wysyła dzieci do szkoły chce ich wysłać do szpitala, dzieci strajowali że chcą iść do szkoły ale od września ,ale on to zignorował woli dać nauczycielom podwyżke dzieci nie mają głosu . Jest ponad 300 zgonów jak pójdą będzie wiecej chce tego ,życie jest ważniejsze niż nauka po drupach do celu
oko
2 lata temu
Dzieci do szkoły a słóżba zdrowia teleporada gdzie tu sprawiedliwość
olo
2 lata temu
Dzieci gdy sie zarazą też umierają sam jakiś ministre powiedział ŻE ZDROWIE JEST WAŻNIEJSZE NIZ NAUKA W SZKOLE a teraz jest odwrotnie nie zależy im żeby dzieci były zdrowe to w nich jest przyszłość
stach
2 lata temu
No to ten Geniusz Kościelny chce koniecznie doprowadzić , żeby dzieciaki szkół średnich rozniosły COVIDA poprzez klasy, autobusy swoim rodziną ,a sami zniszczyć sobie wakacje.
jata
2 lata temu
nauka hybrydowa, fajnie wymyśleć taki twór zza biurka, a w rzeczywistości totalny bajzel
Kongo
2 lata temu
Wkurzył nauczycieli a teraz apeluje do nich. Teraz to wróg nr 1. Mówić to on może ewentualnie do siebie
Romek
2 lata temu
Moje się nie obawiają wręcz przeciwnie w całej Europie dzieci w szkołach tylko polska produkuje teraz ciemnogród i zacofanicow. Dzieci chcą do szkół chcą do kolegów bo i tak przesiadują na podwórku więc co za różnica. Nie kłamnie, że dzieci nie chcą chyba że mówimy o patologi bez szkoły to może tak ale te co chcą się uczyć i chcą zdobyć wykształcenie i dobra pracę to akurat te dzieci chcą do szkół.
Magdalena
2 lata temu
Na litość boską, wyszczepiliście wszystkich nauczycieli i niższy personel, więc skąd te obawy, ze można soę zarazic? Nic z tego nie rozumoem.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić