UE zawarła umowę z producentem. Jest lek na COVID?

46

Komisja Europejska przekazała w czwartek zaskakującą nowinę. Chodzi o nowy potencjalny lek na COVID-19. Unia Europejska miała podpisać umowę z producentem na 55 tys. dawek.

UE zawarła umowę z producentem. Jest lek na COVID?
Jest lek na Covid? Unia podpisała umowę (Pixabay)

Szczepionki przeciw koronawirusowi podbiły świat. Miliony ludzi każdego dnia szczepią się, by nie zachorować bądź chorobę przejść łagodnie. To jednak nie ostudziło zapału producentów. Wciąż szuka się skutecznego w walce z chorobą leku.

Unia Europejska stara się stworzyć pełne portfolio leków, które mogą być skuteczne w walce z koronawirusem. Okazuje się, że z firmą Roche umowę podpisano już w kwietniu.

Porozumienie z Roche zostało osiągnięte w kwietniu, ale szczegóły umowy nie zostały wówczas podane do wiadomości publicznej - informuje agencja Reutera.

UE zawarła umowę z producentem. Jest lek na COVID?

W czwartek KE poinformowała, że Unia Europejska zawarła umowę na 55 tys. dawek potencjalnego nowego leku na COVID-19, opracowanego przez amerykańskiego producenta Regeneron i szwajcarską firmę farmaceutyczną Roche.

Roche odmówił komentarza na temat liczby dawek. Firma potwierdziła jednak, że umowa obejmuje 37 krajów europejskich, w tym Wielką Brytanię i inne kraje spoza UE. Wszystkie z nich będą jednak mogły kupić preparat dopiero po jego zatwierdzeniu przez Europejską Agencję Leków (EMA) lub krajowe organy regulacyjne.

EMA nie podaje daty zatwierdzenia leku. Jedynym innym lekiem przeciw Covid-19 zakupionym przez UE jest przeciwwirusowy remdesiwir firmy Gilead.

Autor: KLS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić