o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jacek Dyrdak
|

Ugryzł go kleszcz. Stwierdzili pierwszy przypadek tej choroby

13
Podziel się

W Wielkiej Brytanii do szpitala trafiła osoba, u której stwierdzono babeszjozę – rzadką chorobę przenoszoną przez kleszcze. Brytyjskie media podają, że to pierwszy przypadek tej choroby w Zjednoczonym Królestwie.

Ugryzł go kleszcz. Stwierdzili pierwszy przypadek tej choroby
U pacjenta, którego ugryzł kleszcz, stwierdzono babeszjozę. (Getty Images)
bEDAmZed

Pacjent przebywa w szpitalu. U innej osoby stwierdzono kleszczowe zapalenie mózgu. To z kolei drugi przypadek tej choroby na Wyspach – podaje agencja Public Health England (PHE).

Czym jest babeszjoza? Choroba przypomina malarię

Babeszjoza, pierwszy raz stwierdzona u człowieka w 1957 roku, to choroba pasożytnicza ludzi i zwierząt, endemicznie występująca w północno-wschodniej części USA. Wywołują ją pierwotniaki z rodzaju Babesia, które przenoszą na człowieka kleszcze. Zakażenie ma często przebieg bezobjawowy, ale istnieje ryzyko rozwinięcia się ciężkiej infekcji podobnej do malarii. W ciężkim przebiegu choroby może dojść do uszkodzenia wątroby i pojawienia się żółtaczki.

bEDAmZef

Ugryzł go kleszcz. Takie mogą być objawy babeszjozy

  • gorączka
  • dreszcze
  • wzmożona potliwość
  • osłabienie
  • bóle mięśniowo-stawowe
  • złe samopoczucie
  • bóle głowy i brzucha
  • nudności i wymioty

Public Health England informuje, że według lekarzy obaj pacjenci – i chory na babeszjozę, i na kleszczowe zapalenie mózgu – wrócą do pełni zdrowia. Agencja podkreśla też, że obie choroby są rzadkie i ryzyko zakażenia jest niewielkie.

bEDAmZel

Jednocześnie brytyjska agencja przypomina, że ryzyko zapadnięcia na inną chorobę po ugryzieniu kleszcza - np. boreliozę - jest większe. Zaleca korzystanie podczas wycieczek z wytyczonych szlaków, unikanie długich traw, a także zakładanie odpowiedniej odzieży, która zakryje ciało i zredukuje ryzyko ugryzienia przez kleszcza.

Zobacz także: Uwaga na kleszcze w mieście. Mogą przenosić choroby
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDAmZeG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(13)
tadeusz
11 miesięcy temu
w lasach i nie tylko trzeba uważać na kleszcze, polecam książkę o boreliozie, którą przenoszą kleszcze, książka nosi tytuł borelioza. strach i nadzieja
eyo
rok temu
bzdura szwagier złapał boreliozę 8 lat temu ale od pająka w uk
Roki
rok temu
Żeby następujące przypadki nie miały miejsca w Polsce należy wprowadzić nakaz chodzenia w maseczkach wszystkim kleszczom oraz zakazać im wstępu do lasów poza lasami prywatnymi oczywiście. Nie wiem tylko co ze starszymi kleszczami albo tymi chorymi na astmę.
bEDAmZeH
tatanawariata
rok temu
Ja mam te objawy zawsze bez ugryzienia szczególnie w poniedziałek 😂
eMKee
rok temu
Babeszjoza nie jest ani rzadka, ani nowa. W Polsce wysoki odsetek pacjentów z babeszjozą jest odsyłany do domu mimo dodatnich wyników w rozmazie z barwieniem Maya-Grünwalda–Giemsy. Podobnie nie uznawane powszechnie są dodatnie wyniki testów serologicznych. Pacjenci nie są przyjmowani przez szpitale. Ciekawostką jest fakt, że Babeszja to kuzynka Zarodźca Malarii wywołuje podobnie objawy i jest przenoszona podobnie jak Malaria przez kleszcze czy komary. Lekiem skutecznym jest min Hydroxychlorchina i inne pochodne chininy. O tym leku było głośno z powodu kontrowersyjnego artykułu negującego jego skuteczność w przebiegu COVID-19. Artykuł ukazał się w The Lancet i obecnie z powodu uchybień w badaniach został wycofany za co oficjalnie przeprosił The Lancet. Warto dodać że choroba odkryta w późnym okresie jak u mnie jest chorobą nie wyleczalną, lecz można stosować leki które nie wykluczają nas z normalnego życia.
Ala
rok temu
Na pewno virus 19
NICO
rok temu
Babeszjoza ma często przebieg bezobjawowy. Okres inkubacji choroby w postaciach jawnych klinicznie wynosi 1–4 tygodnie od ugryzienia przez kleszcza do pojawienia się pierwszych objawów. W początkowej fazie choroby obraz jest mało charakterystyczny, dominują objawy grypopodobne: gorączka z dreszczami, zmęczenie, bóle głowy, bóle mięśniowe, wzmożona potliwość, złe samopoczucie, niechęć do jedzenia, nudności, wymioty, bóle brzucha. W babeszjozie o ciężkim przebiegu mogą pojawić się żółtaczka, oddawanie ciemnego moczu, zaburzenia oddychania, objawy neurologiczne (sztywność karku, śpiączka), niewydolność nerek i wątroby oraz objawy wstrząsu. Cięższy przebieg choroby dotyczy osób w podeszłym wieku, z zaburzeniami odporności (zakażenie HIV, choroby nowotworowe, leczenie immunosupresyjne) oraz po usunięciu śledziony lub z wrodzonym brakiem tego narządu. W badaniu fizykalnym lekarz może stwierdzić gorączkę, przyspieszoną czynność serca, przyspieszony oddech, obniżone ciśnienie tętnicze, powiększoną wątrobę i śledzionę, zażółcenie skóry, wydalanie zmniejszonej objętości moczu.
GOSC
rok temu
gorączka dreszcze wzmożona potliwość osłabienie bóle mięśniowo-stawowe złe samopoczucie bóle głowy i brzucha nudności i wymioty....heheheh no juz ok..no dobrze..napiszcie to wreszcie...to przeciez przez plandemie nie istniejacego korona cos tam...no napiszcie...a nie ze tam jakies baby cos tam
qaqa
rok temu
Takie czasy, że trzeba siedzieć w chałupie i nigdzie się nie ruszać bo głupi spacer może być wyrokiem na resztę życia.
LIKEPANEL.PL
rok temu
⭐⬆️⭐Nazwa może trochę mylić, ale jeśli szukasz kobiet do spotkań bez zobowiązań to strona dla Ciebie!
wkurzonymedyk
rok temu
Babeszjoza nie jest ani rzadka, ani nowa. W Polsce wysoki odsetek pacjentów z babeszjozą jest odsyłany do domu mimo dodatnich wyników w rozmazie z barwieniem Maya-Grünwalda–Giemsy. Podobnie nie uznawane powszechnie są dodatnie wyniki testów serologicznych. Pacjenci nie są przyjmowani przez szpitale. Ciekawostką jest fakt, że Babeszja to kuzynka Zarodźca Malarii wywołuje podobnie objawy i jest przenoszona podobnie jak Malaria przez kleszcze czy komary. Lekiem skutecznym jest min Hydroxychlorchina i inne pochodne chininy. O tym leku było głośno z powodu kontrowersyjnego artykułu negującego jego skuteczność w przebiegu COVID-19. Artykuł ukazał się w The Lancet i obecnie z powodu uchybień w badaniach został wycofany za co oficjalnie przeprosił The Lancet.
Ot co
rok temu
Czyli objawy te same co koronawirus. Zaraz chłopa przypiszą jako kolejna ofiara tej medialnej nagonki co to chorych nikt nie widział ale każdy twierdzi, że wie.
Lmklmklmk
rok temu
Jeszcze Allah z Francji i po Europie! Ludzie oczy!!!
bEDAmZez
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić