o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jacek Dyrdak
|

Ugryzł go kleszcz. Stwierdzili pierwszy przypadek tej choroby

13
Podziel się

W Wielkiej Brytanii do szpitala trafiła osoba, u której stwierdzono babeszjozę – rzadką chorobę przenoszoną przez kleszcze. Brytyjskie media podają, że to pierwszy przypadek tej choroby w Zjednoczonym Królestwie.

Ugryzł go kleszcz. Stwierdzili pierwszy przypadek tej choroby
U pacjenta, którego ugryzł kleszcz, stwierdzono babeszjozę. (Getty Images)
bDZefWZN

Pacjent przebywa w szpitalu. U innej osoby stwierdzono kleszczowe zapalenie mózgu. To z kolei drugi przypadek tej choroby na Wyspach – podaje agencja Public Health England (PHE).

Czym jest babeszjoza? Choroba przypomina malarię

Babeszjoza, pierwszy raz stwierdzona u człowieka w 1957 roku, to choroba pasożytnicza ludzi i zwierząt, endemicznie występująca w północno-wschodniej części USA. Wywołują ją pierwotniaki z rodzaju Babesia, które przenoszą na człowieka kleszcze. Zakażenie ma często przebieg bezobjawowy, ale istnieje ryzyko rozwinięcia się ciężkiej infekcji podobnej do malarii. W ciężkim przebiegu choroby może dojść do uszkodzenia wątroby i pojawienia się żółtaczki.

bDZefWZP

Ugryzł go kleszcz. Takie mogą być objawy babeszjozy

  • gorączka
  • dreszcze
  • wzmożona potliwość
  • osłabienie
  • bóle mięśniowo-stawowe
  • złe samopoczucie
  • bóle głowy i brzucha
  • nudności i wymioty

Public Health England informuje, że według lekarzy obaj pacjenci – i chory na babeszjozę, i na kleszczowe zapalenie mózgu – wrócą do pełni zdrowia. Agencja podkreśla też, że obie choroby są rzadkie i ryzyko zakażenia jest niewielkie.

bDZefWZV

Jednocześnie brytyjska agencja przypomina, że ryzyko zapadnięcia na inną chorobę po ugryzieniu kleszcza - np. boreliozę - jest większe. Zaleca korzystanie podczas wycieczek z wytyczonych szlaków, unikanie długich traw, a także zakładanie odpowiedniej odzieży, która zakryje ciało i zredukuje ryzyko ugryzienia przez kleszcza.

Zobacz także: Uwaga na kleszcze w mieście. Mogą przenosić choroby
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDZefXaq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(13)
tadeusz
7 miesięcy temu
w lasach i nie tylko trzeba uważać na kleszcze, polecam książkę o boreliozie, którą przenoszą kleszcze, książka nosi tytuł borelioza. strach i nadzieja
eyo
9 miesięcy temu
bzdura szwagier złapał boreliozę 8 lat temu ale od pająka w uk
Roki
9 miesięcy temu
Żeby następujące przypadki nie miały miejsca w Polsce należy wprowadzić nakaz chodzenia w maseczkach wszystkim kleszczom oraz zakazać im wstępu do lasów poza lasami prywatnymi oczywiście. Nie wiem tylko co ze starszymi kleszczami albo tymi chorymi na astmę.
bDZefXar
tatanawariata
9 miesięcy temu
Ja mam te objawy zawsze bez ugryzienia szczególnie w poniedziałek 😂
eMKee
9 miesięcy temu
Babeszjoza nie jest ani rzadka, ani nowa. W Polsce wysoki odsetek pacjentów z babeszjozą jest odsyłany do domu mimo dodatnich wyników w rozmazie z barwieniem Maya-Grünwalda–Giemsy. Podobnie nie uznawane powszechnie są dodatnie wyniki testów serologicznych. Pacjenci nie są przyjmowani przez szpitale. Ciekawostką jest fakt, że Babeszja to kuzynka Zarodźca Malarii wywołuje podobnie objawy i jest przenoszona podobnie jak Malaria przez kleszcze czy komary. Lekiem skutecznym jest min Hydroxychlorchina i inne pochodne chininy. O tym leku było głośno z powodu kontrowersyjnego artykułu negującego jego skuteczność w przebiegu COVID-19. Artykuł ukazał się w The Lancet i obecnie z powodu uchybień w badaniach został wycofany za co oficjalnie przeprosił The Lancet. Warto dodać że choroba odkryta w późnym okresie jak u mnie jest chorobą nie wyleczalną, lecz można stosować leki które nie wykluczają nas z normalnego życia.
Ala
9 miesięcy temu
Na pewno virus 19
NICO
9 miesięcy temu
Babeszjoza ma często przebieg bezobjawowy. Okres inkubacji choroby w postaciach jawnych klinicznie wynosi 1–4 tygodnie od ugryzienia przez kleszcza do pojawienia się pierwszych objawów. W początkowej fazie choroby obraz jest mało charakterystyczny, dominują objawy grypopodobne: gorączka z dreszczami, zmęczenie, bóle głowy, bóle mięśniowe, wzmożona potliwość, złe samopoczucie, niechęć do jedzenia, nudności, wymioty, bóle brzucha. W babeszjozie o ciężkim przebiegu mogą pojawić się żółtaczka, oddawanie ciemnego moczu, zaburzenia oddychania, objawy neurologiczne (sztywność karku, śpiączka), niewydolność nerek i wątroby oraz objawy wstrząsu. Cięższy przebieg choroby dotyczy osób w podeszłym wieku, z zaburzeniami odporności (zakażenie HIV, choroby nowotworowe, leczenie immunosupresyjne) oraz po usunięciu śledziony lub z wrodzonym brakiem tego narządu. W badaniu fizykalnym lekarz może stwierdzić gorączkę, przyspieszoną czynność serca, przyspieszony oddech, obniżone ciśnienie tętnicze, powiększoną wątrobę i śledzionę, zażółcenie skóry, wydalanie zmniejszonej objętości moczu.
GOSC
9 miesięcy temu
gorączka dreszcze wzmożona potliwość osłabienie bóle mięśniowo-stawowe złe samopoczucie bóle głowy i brzucha nudności i wymioty....heheheh no juz ok..no dobrze..napiszcie to wreszcie...to przeciez przez plandemie nie istniejacego korona cos tam...no napiszcie...a nie ze tam jakies baby cos tam
qaqa
9 miesięcy temu
Takie czasy, że trzeba siedzieć w chałupie i nigdzie się nie ruszać bo głupi spacer może być wyrokiem na resztę życia.
LIKEPANEL.PL
9 miesięcy temu
⭐⬆️⭐Nazwa może trochę mylić, ale jeśli szukasz kobiet do spotkań bez zobowiązań to strona dla Ciebie!
wkurzonymedyk
9 miesięcy temu
Babeszjoza nie jest ani rzadka, ani nowa. W Polsce wysoki odsetek pacjentów z babeszjozą jest odsyłany do domu mimo dodatnich wyników w rozmazie z barwieniem Maya-Grünwalda–Giemsy. Podobnie nie uznawane powszechnie są dodatnie wyniki testów serologicznych. Pacjenci nie są przyjmowani przez szpitale. Ciekawostką jest fakt, że Babeszja to kuzynka Zarodźca Malarii wywołuje podobnie objawy i jest przenoszona podobnie jak Malaria przez kleszcze czy komary. Lekiem skutecznym jest min Hydroxychlorchina i inne pochodne chininy. O tym leku było głośno z powodu kontrowersyjnego artykułu negującego jego skuteczność w przebiegu COVID-19. Artykuł ukazał się w The Lancet i obecnie z powodu uchybień w badaniach został wycofany za co oficjalnie przeprosił The Lancet.
Ot co
9 miesięcy temu
Czyli objawy te same co koronawirus. Zaraz chłopa przypiszą jako kolejna ofiara tej medialnej nagonki co to chorych nikt nie widział ale każdy twierdzi, że wie.
Lmklmklmk
9 miesięcy temu
Jeszcze Allah z Francji i po Europie! Ludzie oczy!!!
bDZefXaj
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić