Kamil Różycki
Kamil Różycki| 

Ukraińcy dali popis. Trafili z dokładnością niemal do milimetra

Ukraińscy żołnierze po raz kolejny pokazali swoje ogromne umiejętności. Na krótkim filmie, który pojawił się w mediach społecznościowych przed kilkoma dniami widać bowiem, jak dokonują oni skutecznego uderzenia w rozpędzonego quada. Jest to o tyle spore zaskoczenie, że zestrzelili go za pomocą lecącego dronu.

Ukraińcy dali popis. Trafili z dokładnością niemal do milimetra
Ukraińcy uderzyli z nieprawdopodobną dokładnością (Twitter, technicznybdg)

Wojna w Ukrainie trwa już od ponad dwóch lat. W tym czasie wielokrotnie do sieci trafiały filmy pokazujące niesamowite zdolności ukraińskich żołnierzy. Ci przez ten czas niemal do perfekcji opanowali sztukę obsługi dronów, którymi co chwila skutecznie uderzają w Rosjan.

To spore osiągnięcie, tym bardziej że coraz częściej są to zwykłe komercyjne maszyny. Jedną różnicą jest ich delikatna modyfikacja tak, by mogły przenosić ładunki wybuchowe. Jak się okazało, to właśnie tego typu "samoróbki" stały się w ostatnich miesiącach prawdziwą zmorą rosyjskich żołnierzy.

Jest to o tyle zaskakujące, że jeszcze w 2022 roku, kijowski rząd oficjalnie zakazywał przerabiania w ten sposób dronów. Dwa lata to jednak ogrom czasu, dzięki czemu zakazy minęły, a my możemy obserwować skuteczne działania sterujących tymi maszynami. Jednym z przykładów takiego kunsztu, było ostatnie zestrzelenie jadącego quada.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kule ognia i kłęby czarnego dymu. HIMARS-y wróciły na front

Ukraińcy sztukę operowania dronem opanowali do perfekcji

Przed kilkoma dniami w sieci pojawił się film pokazujący udany atak, jaki przeprowadzili ukraińscy żołnierze za pomocą dronu. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że jego celem był jadący z wysoką prędkością rosyjski quad.

Tym samym uderzenie nawet za pomocą dronu kamikadze, nie obyłoby się bez żadnych trudności. W omawianym przypadku sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Poza celem poruszającym się z wysoką prędkością, przed sterującym dronem stało wyzwanie zrzucenia ładunku w odpowiednim momencie.

Było to bardzo istotne, ponieważ zmieniła się nie tylko pozycja rosyjskiego quada, ale także trajektoria zrzuconego ładunku Dlatego też to skuteczne uderzenie robi tak wielkie wrażenie. Pokazało ono nie tylko ogromną wiedzę Ukraińca w zakresie poruszania się dronem, ale także zasad fizyki, jakie mają niebywale istotne znaczenie na obecnym polu walki.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić