Natalia Bogucka| 

Ułaskawienie Jana Śpiewaka. Zapadła ostateczna decyzja prezydenta

15

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił miejskiego aktywistę z Warszawy Jana Śpiewaka. W grudniu sąd uznał go winnym zniesławienia mecenas Bogumiły Górnikowskiej, córki byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego.

Andrzej Duda ułaskawił działacza społecznego Jana Śpiewaka
Andrzej Duda ułaskawił działacza społecznego Jana Śpiewaka (PAP)

Jak podaje RMF FM, Andrzej Duda podjął decyzję o ułaskawieniu Jana Śpiewaka w czwartek późnym wieczorem. Prawo łaski daruje działaczowi karę grzywny, nawiązki i środka karnego, a także zatrze skazanie.

Postanowienie w tej sprawie zostało wydane wczoraj. Natomiast postępowanie ułaskawieniowe toczyło się od grudnia ubiegłego roku. Prezydent podejmując decyzję o skorzystaniu z prawa łaski miał przede wszystkim na uwadze fakt, że konsekwencje skazania znacznie przekraczają normalny poziom ich uciążliwości; wymagają tego zasady humanitaryzmu, ale przede wszystkim sprawiedliwości - skomentował Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.

Za co skazano Jana Śpiewaka?

W grudniu ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Warszawie uznał Jana Śpiewaka winnym zniesławienia Bogumiły Górnikowskiej, córki byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego. Działacz został prawomocnie skazany na 5 tys. zł grzywny i 10 tys. złotych nawiązki.

Śpiewak zarzucił kobiecie, że w 2010 roku "przejęła metodą na 118-letniego kuratora" kamienicę znajdującą się przy ul. Joteyki w Warszawie. Po skazaniu działacz komentował, że wyrok jest niesprawiedliwy i zapowiedział, że go nie wykona.

Sprawiedliwości stało się zadość. Jestem jedyną osobą dwukrotnie skazaną karnie w sprawie afery reprywatyzacyjnej, a mój proces urągał elementarnym zasadom państwa prawa i postanowiłem wykorzystać każdą możliwą ścieżkę, aby się oczyścić z wyroku - powiedział RMF FM Jan Śpiewak.

Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. Marek Migalski: Andrzej Duda jest politycznie otłuszczony

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić