Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Ustawił ławki na terenie byłego obozu koncentracyjnego. Wybuchła burza

57
Podziel się:

Mieszkaniec Krakowa ustawił na terenie dawnego obozu KL Płaszów dwie ławki. No i się zaczęło. Mężczyzna został ostro skrytykowany m.in. przez wysokiego rangą urzędnika miasta, który porównał jego działania do mentalności hitlerowców. Te słowa skomentował prezydent Krakowa.

Ustawił ławki na terenie byłego obozu koncentracyjnego. Wybuchła burza
(Facebook)

Prezydent Krakowa skomentował słowa swojego podwładnego. Maciej Grzyb, wicedyrektor wydziału komunikacji społecznej urzędu miasta, porównał w internecie działania mieszkańca Krakowa do mentalności hitlerowców. Kiedy radny miasta złożył w tej sprawie interpelację, głos zabrał prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski.

Opinie wyrażane przez pana Macieja Grzyba na jego profilach w mediach społecznościowych są prywatnymi poglądami. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje każdemu obywatelowi "wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwanie i rozpowszechnianie informacji", niezależnie od miejsca zatrudnienia - odpowiedział Majchrowski, cytowany przez Onet.
Wpis dotyczący wydarzenia na terenie byłego obozu koncentracyjnego KL Plaszow odczytuję jako sprzeciw mieszkańca Krakowa wobec umieszczenia na chronionym terenie, będącym miejscem pamięci, wpisanym do rejestru zabytków, nośnika reklamowego w postaci dwóch ławek - dodał prezydent Krakowa.

Porównał mieszkańca do hitlerowców. O co tu chodzi?

Dwie ławki na terenie byłego obozu koncentracyjnego KL Plaszow ustawił Mateusz Jaśko, prowadzący na Facebooku profil "Co jest nie tak z Krakowem". Na obydwu widnieje napis: "Od »Co jest nie tak z Krakowem« dla Was, kochani mieszkańcy!". Jaśko kupił je i postawił obok dwóch miejskich ławek, po tym, jak urzędnicy miejscy stwierdzili, że na kolejne nie ma pieniędzy.

Inicjatywa została skrytykowana m.in. przez dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz władze Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. Pojawiły się także głosy, że sprawą powinna zająć się prokuratura. Najostrzej zareagował Maciej Grzyb, wicedyrektor wydziału komunikacji społecznej.

Polityka i autopromocja na ludzkich szczątkach w miejscu tragedii tysięcy zamordowanych osób. Niżej upaść już nie można. (...) Hitlerowcy mordowali, bo uznali, że tak trzeba i wolno im. Tu też ktoś uważa, że może więcej - komentował Grzyb na Facebooku.

Sprawa znajdzie swój finał w sądzie? Mateusz Jaśko wytyka krakowskim urzędnikom, że oburzają się na samowolnie ustawione ławki, ale nie mieli nic przeciwko budowie m.in. Lidla i restauracji McDonald's na terenie byłego obozu koncentracyjnego. Jaśko uznał słowa Grzyba za hejt, a opinia prezydenta Krakowa dodatkowo go oburzyła.

Skoro Jacek Majchrowski nie jest w stanie rozstrzygnąć, czy to było właściwe zachowanie, niech rozstrzygnie to sąd - komentuje w rozmowie z Onetem Mateusz Jaśko.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(57)
kocia
rok temu
ale ,o co chodzi? gdzie tkwi problem? ,ławka jest po to by usiąść ,zatrzymać się ,można zostać nawet drugim Niutonem
takaprawda
rok temu
dla mnie wszyscy urzędasy, wtym Majchrowski w krakowie (tam nie mieszkam) są siebie warci ....zwykły mieszkaniec predzej doczeka sie pomocy od lumpa.
K88SS
rok temu
Nigdy nie zejdziemy na PSY!!!
Waldek
rok temu
Polska to dziwny kraj jak nie ma problemu to trzeba go szukać aż się go znajdzie wtedy wszystko jest ok, a w urzędach w dużej mierze siedzą życiowi nieudacznicy i dla nich to nie zawsze białe jest białe a czarne jest czarne
hmm
rok temu
Może zdjęcia pokażcie a nie pocicie pod publiczkę i wszystko trzeba sprawdzać.
2 ławki+ ?
rok temu
Co ze spalonym archiwum w Krakowie , już doszli ?
gosc
rok temu
Gratuluje debilizmu.przy grobach tez sa lawki aby usiasc i wspominac zmarlych
Zet
rok temu
wstyd panie Majchrowski wstyd ,skoro wolność słowa to jest pan nieudacznikiem który nic konkretnego nie potrafi zrobić ani dla miasta ani dla mieszkańców .
Małgośka
rok temu
Tu nie chodzi o ławki. Majchrowski pod rękę z pisem chcą zrobić Disneyland z obozu koncentracyjnego. Zamkną teren, zabetonują i będą łoić kasę na żydowskich wycieczkach. Tymczasem mieszkańcy Krakowa będą przez wysokie płoty patrzeć na zabawy przyjezdnych. Dla nas gówniane ogródki Kempfa 2x2 za 500 tysięcy a dla kościoła i Żydów wielkie, zadbane parki. My będziemy zdychać w betonie i płacić kolejne, coraz wyższe podatki a Majchrowski będzie palił cygara, jak udzielny pan na włościach i włościankach. My będziemy zapier...ć na franusiowych rowerkach (bo na komunikację stać coraz mniej ludzi) a on będzie przyjeżdżał wypasionym wozem z Zabierzowa. Znajcie swoje miejsce, hołoto! A kto się wybije, to wyzwiemy go od hitlerowców i nazistów. Ta prosto manipulować tłumem nieuków
aaaaa
rok temu
wystarczy zobaczyć zdjęcia , a niby dlaczego tam nie mogą stać ławki ?
petent
rok temu
A czy pan prezydent Majchrowski to jest świadom tego, że pana Grzyba obowiązuje kodeks etyki urzędnika administracji Kodeks etyczny stanowi zbiór właściwych działań, czyli promuje pożądane wzory zachowań, które w znacznej mierze mogą przyczynić się do wzmacnianiapostaw etycznych pracowników urzędu. Przestrzeganie prawa, obowiązków orazutożsamianie się z normami jest ważnym aspektem do prawidłowego funkcjonowania w instytucji administracji publicznej.
Hans
rok temu
trzeba jak najszybciej zlikwidować wszelkie muzea i obiekty pamięci w miejscach byłych obozów koncentracyjnych. W pragmatycznych Niemczech wiedzą jak podchodzić do tego typu spraw. Jens-Christian Wagner, dyrektor Fundacji Miejsc Pamięci Buchenwald i Mittelbau-Dora wprawdzie ubolewa nad zachowaniem amatorów zimowych zabaw pod pomnikiem ofiar nazizmu - "niektóre tory saneczkowe kończyły się przy grobach" ale ludzie po latach właściwej edukacji wiedzą co ważne w życiu. W latach 1937-1945 ponad 56 tys. ludzi straciło życie w KL Buchenwald.
kolejni zasłu...
rok temu
4 wicków + 11 pełnomocników + 3 doradców + w każdej dzielnicy urzędasy na stołkach
preis
rok temu
Obecny prezydent Krakowa, nie jest moim prezydentem. Duzo niewlasciwych decyzji lub brak decyzji i nadgorliwe sprzyjanie klerowi i deweloperom. Krakow zaczyna przypominac ,,bezdrzewne,, osiedle!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić