Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Aleksander Sławiński
|

USA wycofują wojsko z Niemiec. Donald Trump podał szczegóły

5
Podziel się

Donald Trump oficjalnie potwierdził krążące od ponad dziesięciu dni doniesienia o planach zmniejszenia amerykańskiego kontyngentu wojskowego w Niemczech. Amerykański prezydent twierdzi, że Niemcy nie wydają na obronność tyle ile powinni i wykorzystują obecność USA.

USA wycofują wojsko z Niemiec. Donald Trump podał szczegóły
Donald Trump potwierdził w poniedziałek zmniejszenie obecności wojsk USA w Niemczech. (PAP, PAP/EPA/Doug Mills / POOL)
bFdWJDkl

W czasie spotkania z dziennikarzami w Waszyngtonie Donald Trump potwierdził krążące przed długi czas wieści o tym, że Amerykanie planują zmniejszyć o 9,5 tysiąca liczbę swoich żołnierzy stacjonujących w Niemczech.

O sprawie już 5 czerwca donosił "Wall Street Journal". Jednak dopiero w poniedziałek administracja prezydenta potwierdziła prawdziwość doniesień, według których obecność wojsk USA zostanie zredukowana z 34,5 tysiąca do 25 tysięcy.

Istnieją podejrzenia, że część z nich zostanie przeniesiona do innych krajów regionu m.in. Polski. O planach powstania u nas "Fort Trump" informowała agencja Reutersa. Odniósł się do tego premier Mateusz Morawiecki, który zaprosił wojska USA, twierdząc, że pozwoli to "wzmocnić wschodnią flankę NATO".

bFdWJDkn

Czytaj także:

Wycofanie wojsk USA z Niemiec

Decyzja Trumpa spotkała się z krytyką zarówno Demokratów jak i niektórych Republikanów, którzy twierdzą, że zmniejszanie obecności wojsk kraju jest oddawaniem pola Rosji.

Kwestia tego, czy armia USA zostanie przeniesiona gdzieś indziej w Europie pozostaje otwarta, jednak faktem jest, że od początku swojej prezydentury Trump kontynuuje izolacjonistyczny kurs, zmniejszając obecność wojsk w wielu krajach świata (m.in. w Syrii) i deklarując odwrót od roli kraju jako "światowego szeryfa".

bFdWJDkt
Waszą rolą nie jest uczestniczenie w niekończących się wojnach z dala od kraju. Ta epoka dobiegła końca - powiedział w sobotę w czasie uroczystości rozdania dyplomów w akademii wojskowej West Point.

Decyzje krytykują również niemieccy politycy. Twierdzą oni, że działanie Trumpa zagraża spójności całego NATO oraz stabilności w regionie i uważają decyzję za czysto polityczną. Większość wojsk amerykańskich stacjonuje w zachodniej części kraju - głównie w Palatynacie oraz Nadrenii.

Zobacz także: Fort Trump poza Polską? Włodzimierz Czarzasty: to bez znaczenia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdWJDkO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(5)
ja1
2 lata temu
a co robi ten karzel w Syrii?Co robil w Afganistanie,,co węszy w Pakistanie?
PECETT
2 lata temu
Polska to tak bogate mocarstwo że stać ich na wszystko. Tak naprawdę brakuje na testy A ścìągną armię amerykańską i kto wie jaki kłopoty. Żenada. Oby Duda nie wygrał bo przyniesie nam naprawdę dużo wstydu. A to potrafi robić nalepiej
Zenek
2 lata temu
Usuwają komentarze, czyli masz czytać i łykać wszystkie kłamstwa jakie są w internecie. O taką demonstracje walczyliście?
bFdWJDkP
sdfsdfdf
2 lata temu
Niemcy moze odzyskaja niepodleglosc. Teraz sa caly czas pod amerykanskim zaborem. po to sa te wojska.
mon
2 lata temu
Stan Sił Zbrojnych RP, pięć lat po wybuchu wojny na Ukrainie, jest katastrofalnie zły. Modernizacja polskiego wojska jest fasadowa. Średnia wieku sprzętu jest praktycznie taka sama jak 20 lat temu. W ten sposób szykujemy się na to, aby podczas kolejnego konfliktu znów "polec z honorem", a nie sprawić, żeby to wróg ginął za swoją ojczyznę - piszą Witold Jurasz i Maciej Kucharczyk w opracowaniu dla Ośrodka Analiz Strategicznych. Marynarka Wojenna RP de facto przestała istnieć. Jedyny mający wartość bojową okręt podwodny miał pożar w stoczni, a duma naszego przemysłu okrętowego, budowany przez prawie 20 lat ORP "Ślązak" jest tak słabo uzbrojony, że nadaje się co najwyżej do łapania piratów w okolicach Somalii. Zupełnie tragicznie przedstawia się stan naszej obrony przeciwlotniczej. Co gorsza, Polska zdecydowała się na kupno zaledwie dwóch, a nie – jak planowano – ośmiu, baterii systemu Patriot, co oznacza, że w razie wojny problematyczna będzie obrona naszych lotnisk. W efekcie nadal konieczne może być - zakładane do tej pory na czas wojny - przebazowanie naszego lotnictwa do Niemiec i innych sojuszniczych państw.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić