Aldona Brauła
Aldona Brauła| 
aktualizacja 

USA wycofują wojsko z Niemiec. Reuters: część zostanie skierowana do Polski

382

Donald Trump nakazał Pentagonowi usunięcie tysięcy amerykańskich żołnierzy, którzy na stałe stacjonują w Niemczech. Do września liczba żołnierzy, w tej chwili wynosząca 34,5 tys., ma zostać zredukowana o 9,5 tys. - podaje "Wall Street Journal". Agencja Reutera donosi, że część żołnierzy zostanie skierowanych do Polski.

Donald Trump wycofuje wojska.
Donald Trump wycofuje wojska. (Getty Images)

O decyzji poinformowano w piątek. Donald Trump wydał rozkaz, wedle którego liczba wojsk stacjonujących w Niemczech ma się znacząco zmniejszyć - informuje "Wall Street Journal". Pentagon na razie nie skomentował tych doniesień.

Żołnierze stacjonują głównie w Nadrenii-Palatynacie, Bawarii, Badenii-Wirtembergii i Hesji. Stanowią największą grupę zagranicznego wojska w Niemczech. Jednocześnie jest to najliczniejsza grupa US Army poza granicami kraju.

Liczba żołnierzy ma zostać zredukowana o 9,5 tys. Zostanie ogranicza również liczba żołnierzy, którzy stacjonują tylko przez określony czas – tych może być nawet 25 tys. Szacuje się, że podczas ćwiczeń i mobilizacji w Niemczech przebywa nawet 52 tys. członków US Army.

Zobacz także: USA pokazały nową broń. Rodem z filmów science fiction

Zmiana miała zostać zarządzona przez Biały Dom w piątek. Decyzję podpisał podobno doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Robert O’Brien. Nie wiadomo, co wpłynęło na redukcję liczby wojska w Niemczech.

Informator "Wall Street Journal" powiedział, że ten ruch rozważano już od września zeszłego roku i nie ma związku z ostatnimi wydarzeniami. Wiele osób wierzy, że Donald Trump podjął taką decyzję z związku z nieuczestniczeniem kanclerz Niemiec Angeli Merkel w spotkaniu G-7, które Trump zorganizował w Waszyngtonie. Urzędnicy Pentagonu odmówili komentarza.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić