Dinozaury miały ten sam problem na starość, co ludzie. Zaskakujące!

6

Naukowcy z Instytutu Paleobiologii PAN i Uniwersytetu Śląskiego dokonali niezwykłego odkrycia na temat dinozaurów. Jak ustalili, gady w podeszłym wieku cierpiały na pewne schorzenie, które często spotyka się także wśród ludzi, a dokładniej – seniorów.

Dinozaury miały ten sam problem na starość, co ludzie. Zaskakujące!
Dinozaury w podeszłym wieku cierpiały na pewne schorzenie, które można spotkać również u starszych ludzi. (Getty Images, Mark Wilson/Staff)

Polscy naukowcy dokonali swojego odkrycia, gdy badali szczątki Gobihadros mongoliensis. Był to późnokredowy, roślinożerny dinozaur, którego szkielet od 1963 roku znajduje się w zbiorach Instytutu Paleobiologii PAN.

Dinozaury a ludzie. To łączy nas z wymarłymi gadami

Polscy naukowcy odkryli, że u schyłku życia dinozaur borykał się z CPPD, czyli sztywnieniem stawów, spowodowanym odkładaniem się w nich kryształków pirofosforanu wapnia. Co ważne, takie same problemy występują u ludzi w podeszłym wieku.

CPPD dotyka często ludzi po 55. roku życia. A w wieku 70-80 lat cierpi na nią 20 proc. populacji – podkreślała Justyna Słowiak, doktorantka z Instytutu Paleobiologii PAN (Nauka w Polsce).

Swoje ustalenia polscy naukowcy przedstawili w naukowym medium "Scientific Reports". To był pierwszy raz, gdy u dinozaurów stwierdzono występowanie CPPD. Jak zauważył dr Tomasz Szczygielski z Instytutu Paleobiologii PAN, do tej pory w świecie nauki tylko w niewielkim stopniu zbadano i poznano fizjologię starzenia się i wzrostu dinozaurów.

Dinozaury na drzewie rodowym gadów występują obok ptaków, ale część ich cech – takich jak metabolizm – nawiązuje już do ssaków. Dlatego ciągle trudno nam zinterpretować, jak te organizmy się starzały – zauważył dr Tomasz Szczygielski (Nauka w Polsce).
Zobacz także: Zobacz też: Dinozaur z bardzo długa szyją jednak żył pod wodą. Szwajcarscy naukowcy potwierdzają
Autor: EKO
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić