aktualizacja 

"Uwaga na brzozakondy". Leśnicy na dowód pokazali zdjęcie

200

Wiosna to idealny czas na wycieczki do lasu i podglądanie budzącej się do życia przyrody. Zachęcają do tego Lasy Państwowe raz po raz publikując na swoim profilu w mediach społecznościowych zdjęcia prosto z leśnego gąszczu i objaśniając przy okazji przyrodnicze zagadki. Tym razem zwrócili uwagę na nietypowe zachowanie brzozy.

"Uwaga na brzozakondy". Leśnicy na dowód pokazali zdjęcie
Leśnicy zdradzają tajniki z życia drzew (Facebook, Lasy Państwowe)

Nie dalej jak wczoraj leśnicy przestrzegali przed weekendowymi spacerami do lasu, na których spotkać można wygrzewające się w pierwszych słonecznych promieniach świeżo wybudzonej żmije zygzakowate.

Na dowód leśnicy pokazali zdjęcia pierwszych osobników napotkanych w trawie. Dziś przyrodnicy postanowili znów nawiązać do "wężowych" kształtów po to by wytłumaczyć pewne tajemnicze zjawisko. "Uwaga na brzozakondy!" - ostrzegają na swoim profilu.

Okazuje się, że chodzi o nic innego jak sposób wzrastania tych popularnych i lubianych w Polsce drzew. Brzozy, jak przekonują leśnicy mają niezwykle mocną wolę walki i przeżycia. Leśnicy pokazują to na przykładzie ze zdjęcia i tłumaczą:

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niezwykły lokator budki lęgowej dla ptaków. Odkrycie leśników z warmińsko-mazurskiego
Brzozę ze zdjęcia przynajmniej dwukrotnie coś dosłownie położyło, a ta jak gdyby nigdy nic, z powrotem wyginała się ku słońcu. Zdolność pędów do obierania właściwego kierunku wzrostu (ku górze ) nazywamy fototropizmem dodatnim - piszą leśnicy.

"Wiatr, śnieg, dzikie zwierzęta... młode drzewa muszą się zmagać z wieloma przeciwnościami losu, ale nikt nie może im odmówić woli walki!" - piszą pracownicy Lasów Państwowych i wskazując na lekko powyginany pień, nazywają młodą brzozę "brzozakondą".

Dziś brzoza rośnie jak każde inne drzewo po sąsiedzku i tylko garbaty, zawinięty w półkole pień przypomina nam o jej burzliwej przeszłości - piszą.

Obserwatorzy profilu zgodnie zauważają, że w tym wypadku nawet postawa drzew jest godna naśladowania. "Samo życie. Grunt to się nie poddawać" - komentuje jedna z internautek.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić