To już się dzieje. Leśnik złapał za telefon

1

Żmije wróciły i są już w polskich lasach! O tym, że wybudzone z zimowego snu gady można spotkać w trakcie wiosennego spaceru poinformowali leśnicy z Nadleśnictwa Leżajsk. Na dowód publikują zdjęcia pierwszych napotkanych okazów.

To już się dzieje. Leśnik złapał za telefon
Nadleśnictwo Leżajsk. Lasy Państwowe (Facebook)

Zapadły w sen zimowy w październiku, a w marcu czas na ich ponowne przebudzenie - przestrzegają leżajscy leśnicy na swoim profilu w mediach społecznościowych i na dowód pokazują zdjęcie węża.

Widok żmii pełznącej po suchej jeszcze nie odrosłej trawie przyprawia o dreszcze. Wskazuje bowiem jasno, że przechadzają się beztrosko przez lat o tej porze roku, łatwo przeoczyć idealnie zlewającego się z podłożem gada.

Dlatego leśnicy przestrzegają, żeby patrzeć pod nogi podczas wycieczek. Należy pamiętać, że żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż żyjący w Polsce. Możemy go spotkać w kilku odmianach. Różnią się ubarwieniem. W Polsce występują żmije czerwone, szare i czarne, choć te ostatnie spotkać najtrudniej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niebieska żmija. Nagranie z tym wężem natychmiast stało się hitem sieci

Wraz z nadchodzącą wiosną wypełzają na obrzeża lasów. Można je także spotkać przy leśnych ścieżkach, gdzie chętnie wygrzewają się w pierwszych promieniach słonecznych.

Właśnie nastał czas, kiedy to na spacerach w słoneczne wiosenne dni można je spotkać na swojej drodze - piszą leśnicy z Leżajska.

Lasy Państwowe przestrzegają też przez bezpośrednim spotkaniem z gadami. "Żmije prowadzą dość skryty tryb życia, są bardzo płochliwe, w momencie zagrożenia najczęściej uciekają do nor, w sterty gałęzi bądź kamieni. Jednak, gdy nie ma możliwości ucieczki, odruchowo atakują. Dlatego podczas bliskiego spotkania ze żmiją należy zachować ostrożność i je ominąć" - piszą.

Jeśli jednak już dojdzie do ukąszenia, niezbędny może okazać się zastrzyk z antytoksyny po który trzeba udać się na SOR. Jadu nie należy wysysać, a zranione miejsce nie powinno być masowane ani okładane lodem jak w przypadku innych rodzajów opuchlizny.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić