aktualizacja 

Uwaga! Nie lekceważ tego objawu. To może być COVID-19

16

O tym objawie koronawirusa nie mówi się zbyt wiele. Okazuje się, jednak, że w niektórych krajach jest kluczową oznaką zakażenia. Mowa tu o bólu oczu i przekrwieniu spojówek.

Uwaga! Nie lekceważ tego objawu. To może być COVID-19
(Getty Images)

O tym, że zakażeniu koronawirusem towarzyszy ból oczu, informują ci, którzy przeszli już zakażenie. Nie jest to objaw zaliczany do typowego przy COVID-19, choć niektóre kraje traktują to jako pierwszą oznakę infekcji.

Okazuje się, że piekące oczy to częsty symptom koronawirusa. Udokumentowano to w piśmie New England Journal of Medicine i określono jako przekrwienie spojówek.

Wszystko potwierdza również Amerykańska Akademia Okulistyki. W swoim oświadczeniu ostrzega okulistów, by podczas badania pacjentów z zaczerwienionymi spojówkami, którzy skarżą się na nadmierny ból przy mruganiu, zachować szczególną ostrożność.

Alarmuje również Polskie Towarzystwo Okulistyczne. W jego oświadczeniu czytamy:

Objawy okulistyczne, które mogą się pojawić w przebiegu zakażenia SARS-CoV-2, wynikają z obecności wirusa w filmie łzowym i wydzielinie worka spojówkowego - pisze PTO.

Objawy koronawirusa. "Pink eye"

Objaw ten naukowcy nazwali potocznie "pink eye". Polega on na tym, że oko robi się zaczerwienione, przez co z daleka wygląda, jakby miało różowy kolor. Towarzyszy temu również ból. Powieki stają się ociężałe, a mruganie okazuje się sporym wysiłkiem.

Naukowcy już dawno zauważyli, że koronawirus wpływa na układ nerwowy. Dlatego właśnie zakażeniu często towarzyszy utrata smaku czy węchu. Podobnie sprawa wygląda z bólem oczu. Koronawirus może prowadzić do zapalenia spojówek.

Nie tylko koronawirus jest groźny. Groźne są również jego skutki uboczne i inne problemy zdrowotne, które może wywoływać. Oprócz zapalenia spojówek czy zapalenia płuc pojawiły się badania o tym, że COVID-19 może wywołać zapalenie mięśnia sercowego.

Zobacz także: Koronawirus. Artur Dziambor opowiada o przebiegu choroby. "Nikomu nie życzę"
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić