Uwaga Wielkopolska i nie tylko. Ryś to bardzo dzikie zwierzę. Leśnicy apelują

5

Na terenach lasów na granicy woj. wielkopolskiego i woj. kujawsko-pomorskiego pojawił się nowy lokator. Leśnicy przypominają, jak należy się zachować, podczas spotkania oko w oko z drapieżnikiem.

Uwaga Wielkopolska i nie tylko. Ryś to bardzo dzikie zwierzę. Leśnicy apelują
Ryś w lasach na granicy Nadleśnictwa Lutówko (woj. kujawsko-pomorskie) i Nadleśnictwa Złotów (woj wielkopolskie) (Twitter, Lasy Państwowe)

Na granicy Nadleśnictwa Lutówko (woj. kujawsko-pomorskie) i Nadleśnictwa Złotów (woj wielkopolskie) w okolicach miejscowości Wersk i Dorotowo pojawił się nowy lokator. Leśnicy informują, że w tych okolicach można spotkać rysia.

Ten ryś jest spokojny, ale to jednak dzikie zwierzę, drapieżnik, dlatego w razie spotkania nie wolno go płoszyć, drażnić i należy się oddalić - apelują leśnicy.

Ryś jest dużym drapieżnikiem, którego trudno pomylić z innym gatunkami. Prowadzi bardzo skryty tryb życia. Jest aktywny w ciągu nocy, w dzień natomiast śpi. W ciągu doby może wędrować nawet na odległość 20 km. Zdobycz - najczęściej sarny i jelenie starannie ukrywa, wciągając upolowane zwierzęta pod zwalone pnie, w gęstwiny i maskując śniegiem lub ściółką.

Do tak zamaskowanego pożywienia ryś może wracać nawet przez kilka dni. Potomstwem opiekuje się tylko samica. Nawet połowa młodych rysi ginie jeszcze przed usamodzielnieniem się.

Rysie świetnie się czują w dużych kompleksach leśnych, ale nie gardzą też bliskością osad ludzkich, ponieważ blisko pól uprawnych łatwiej o podstawową zdobycz rysia - sarnę. Ryś jest u nas bardzo rzadko występującym gatunkiem. Ginie często we wnykach zastawianych przez kłusowników na sarny i jelenie. Wpada też pod koła samochodów i pociągów.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Marcujące się rysie. Niezwykłe nagranie z Zachodniopomorskiego
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić