aktualizacja 

W Chinach się zaczęło. Czegoś takiego nie było od 60 lat

17

Narodowe Biuro Statystyczne przekazało najnowsze informacje dotyczące populacji w Chinach. Z zaprezentowanych danych wynika, że spadła ona w 2022 roku do 1,412 miliarda. Jest to pierwszy spadek od... 60 lat!

W Chinach się zaczęło. Czegoś takiego nie było od 60 lat
Czegoś takiego nie było od 60 lat. Historyczny zwrot w Chinach (Pixabay)

Po raz pierwszy liczba zgonów w Chinach przewyższyła liczba urodzeń. W 2022 roku odnotowano 9,56 miliona urodzeń, a także 10,41 miliona zgonów. Takie informacje podało w raporcie Narodowe Biuro Statystyczne.

Ten podmiot uważa też, że liczba ludności Chin kontynentalnych, z wyłączeniem obcokrajowców, spadła w 2022 roku o 850 tys. osób - do 1,41 miliarda.

Z danych wynika, że liczba urodzeń spadła o 13 proc. w odniesieniu do 2021 roku (10,62 miliona dzieci). W porównaniu do 2020 roku jest to już spadek aż o 22 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Chiny wybrały w Europie cztery kraje. "Współpracują tylko z najsilniejszymi partnerami"

Media piszą o kryzysie Chin

Do doniesień z Chin odniósł się między innymi The New York Times. "Ten spadek, w połączeniu z długotrwałym wzrostem oczekiwanej długości życia, popycha Chiny w kryzys demograficzny, który będzie miał konsekwencje w tym stuleciu, nie tylko dla Chin i ich gospodarki, ale dla świata" - napisano.

W przyszłości zobaczymy Chiny, jakich świat nigdy nie widział - powiedział z kolei Wang Feng, profesor socjologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine, który jest wyspecjalizowany w chińskiej demografii (cyt. za nytimes.com).

Jednocześnie zapowiedział, że w przyszłości ujrzymy Chiny "jako starą i kurczącą się populację". Światowe media spostrzegają tymczasem, że w tym kraju doszło do "historycznego punktu zwrotnego".

"The Guardian" uważa, że coraz mniejsza liczba urodzeń w Chinach to efekt tamtejszej polityki jednego dziecka, która została narzucona w latach 1980-2015. Poza tym Chińczyków przerażają koszty edukacji. Drożyzna w tym zakresie skutkuje tym, że albo mają tylko jednego potomka, albo w ogóle nie decydują się na dzieci.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić