W Kielcach powstanie patriotyczny mural. Nie spodobał się radnemu

3

Na osiedlu Kochanowskiego w Kielcach ma powstać patriotyczny mural, który ma pokazać cechy naszego narodu: bohaterstwo, umiłowanie ojczyzny oraz bogate tradycje polskiej kawalerii. Mural nie spodobał się szefowi klubu radnych Koalicji Obywatelskiej Michałowi Braunowi.

W Kielcach powstanie patriotyczny mural. Nie spodobał się radnemu
Taki mural ma powstać na osiedlu Kochanowskiego w Kielcach. (Facebook)

15 sierpnia 2021 r. w dniu obchodów Święta Wojska Polskiego nastąpi odsłonięcie muralu patriotycznego, na którym zamieszczono cytat J. Conrada-Korzeniowskiego "Honor ojczyzny jest w ręku armii" na budynku przy ulicy Kochanowskiego 12.

Mural, którego autorem jest znany z innych kieleckich murali artysta - Igor Kowalczyk, przedstawia odwieczne cechy naszego narodu: bohaterstwo, umiłowanie Ojczyzny oraz bogate tradycje polskiej kawalerii - czytamy na stronie kielce.pl

Treścią muralu jest artystyczna wizja połączenia dwóch elitarnych formacji wojskowych: kawalerii historycznej - 13. Pułku Ułanów Wileńskich oraz współczesnej, reprezentowanej przez dynamiczny obraz śmigłowców i spadochroniarzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej im. księcia Józefa Poniatowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego. Całość nałożona jest na tle nawiązującym graficznie do polskich barw narodowych.

Mural nie spodobał się radnemu z Kielc Michałowi Braunowi.

Honor Ojczyzny NIE jest w rękach armii. Jest w rękach naukowców, podróżniczek, polityków, dyplomatek, przedsiębiorców, społeczniczek, sportowców i wielu innych! - napisał w mediach społecznościowych radny.

Michał Braun przypomina, że mural jest finansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej, a wykonany zostanie przez Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Radny Miasta Kielce podkreśla, że chciałby, aby Polacy przestali patrzeć na patriotyzm przez pryzmat wojny.

Podoba się? Mnie... nie. Chciałbym, żebyśmy wreszcie przestali patrzyć na patriotyzm przez pryzmat wojny. Miasto Kielce ta ściana jest we władaniu miasta. Kto i dlaczego wydał zgodę na umieszczenie na niej tego muralu? - pyta radny.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Większość internautów jest zdania, że przesłanie muralu należałoby zmienić. Niektórzy zarzucają politykowi, że powinien się zająć ważniejszymi sprawami niż mural. Wśród komentarzy czytamy m.in.:

Kolejny temat zastępczy...zajmijcie się czymś poważniejszym.
Zdecydowanie mówię NIE !!! Honor Ojczyzny jest w rękach wszystkich obywateli.
Mural ogólnie jest w mojej ocenie bardzo ładny, ale zgodzę się że hasło nietrafione. Z drugiej strony nie uważam żeby to była sprawa wysokiej rangi.
Racja. Sam mural nie najgorszy, ale przesłanie koszmarne.
Zobacz także: Walczą z hejtem. Mural połączył dzieci i artystów
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić