Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

W Korei Północnej zwołano Najwyższe Zgromadzenie Ludowe. Zabrakło Kim Dzong Una

13
Podziel się:

Rząd Korei Północnej zorganizował sesję Najwyższego Zgromadzenia Ludowego. Mimo obaw przed wybuchem w kraju pandemii COVID-19 na zebraniu zgromadziło się kilkuset członków. Zabrakło jednak najważniejszego – Kim Dzong Un zrezygnował za uczestnictwa.

W Korei Północnej zwołano Najwyższe Zgromadzenie Ludowe. Zabrakło Kim Dzong Una
(Getty Images, Bloomberg)

Zebranie odbyło się w Sali Zgromadzenia Mansudae w Pjongjangu. Wzięło w nim udział 680 osób, a rolę przewodniczącego pełnił Choe Ryong-hae.

Jak podaje "Daily NK" na początku zebranie miało odbyć się 10 kwietnia. Jednak wcześniej przeprowadzono wśród członków Zgromadzenia badania na koronawirusa. Ponieważ u siedmiu osób wykryto gorączkę, zdecydowano się na przełożenie sesji.

Dlaczego zwołano Najwyższe Zgromadzenie Ludowe Korei Północnej?

Według ustaleń "KBS World" tematem zebrania była pandemia COVID-19. Mimo nieobecności Kim Dzong Una uczestnicy posiedzenia zabrali głos na temat lidera. Podkreślono jego rolę jako przywódcy w obliczu kryzysu gospodarczego, będącego konsekwencją sytuacji panującej na świecie.

Zobacz także: Zobacz też: Dzieciństwo dyktatora Korei Północnej

W trakcie spotkania przyjęto rezolucję wzywającą do walki z koronawirusem. Jej autorzy domagają się wprowadzenia bardziej rygorystycznych środków ochrony zdrowia i życia obywateli Korei Północnej. Jednocześnie przyznali, że kraj boryka się z wewnętrznymi trudnościami, dlatego należy skupić się na złagodzeniu niepokojów wewnętrznych.

Na spotkaniu poruszono również kwestię planu budżetowego. Jak ustalili członkowie Zgromadzenia, należy zwiększyć wydatki na opiekę zdrowotną. Planowana jest także budowa lub modernizacja koreańskich fabryk leków i sprzętu medycznego.

Uczestnicy zebrania zaproponowali rozwiązanie kryzysu gospodarczego. Rząd Korei Północnej położy nacisk na zasoby złóż oraz przemysł rybny. Liczą, że w ten sposób uda się zapobiec niedoborom żywności oraz zdobyć dodatkowe fundusze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić