W Polsce zaczął się koszmar. Gorzej tylko w Pakistanie oraz Indiach

68

Jakość powietrza w Polsce jest w środę 10 stycznia wprost katastrofalna. Zwłaszcza w dużych miastach - Poznaniu, Krakowie oraz Wrocławiu - które są tak bardzo zanieczyszczone, że można je porównać do metropolii z Pakistanu, Indii, Chin oraz Bangladeszu. Nigdzie w Europie nie jest tym razem tak źle.

W Polsce zaczął się koszmar. Gorzej tylko w Pakistanie oraz Indiach
Jakoś powietrza w Polsce jest tym razem katastrofalna (Facebook, Airly)

Popularny w social mediach portal "Lubuscy łowcy burz" zwrócił uwagę internautów na fatalną jakość powietrza w Polsce w środę 10 stycznia 2024 roku. Mieszkańcy Poznania, Krakowa oraz Wrocławia muszą zwrócić baczną uwagę na to, czym aktualnie oddychają, bo tak źle nie jest w całej Europie. Poziom zanieczyszczeń jest po prostu rekordowy.

Trzy polskie metropolie znalazły się w gronie dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie według pomiarów prowadzonych przez portal Airly. Ten od lat gromadzi dane z sensorów jakości powietrza i przekłada je na informacje, które pozwalają skutecznie walczyć ze smogiem. I niestety ma dla nas bardzo, bardzo złe wiadomości.

Równie złe powietrze w środę jest w Indiach, Chinach, Bangladeszu czy Pakistanu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Plotka na korytarzach Sejmu. "Myślałem, że to scenariusz science-fiction"

Niestety, fatalnej jakości powietrze utrzymuje się nad całą środkową oraz południową Polską, co pokazują pomiary prowadzone w czasie rzeczywistym przez stacje diagnostyczne. Według danych portalu Airly, najgorzej jest w Krakowie, Poznaniu oraz Wrocławiu. To efekt mrozów, braku wiatru i zalegania zanieczyszczeń nad miastami.

Wielkopolska, Śląsk, Dolny Śląsk, Małopolska, Podkarpacie, województwa łódzkie, mazowieckie i świętokrzyskie. Czyli w zasadzie połowa naszego kraju nie ma czym oddychać.

Smog dławi nas od kilku dni. Na fatalną jakość powietrza warto zwrócić uwagę w Kędzierzynie-Koźlu, Opolu, Poznaniu, Leżajsku, Kielcach, Krakowie, Gliwicach, Katowicach, Mysłowicach, Wałbrzychu, Nowym Targu, Wrocławiu, Radomsku oraz Gorzowie Wielkopolskim. Fatalne powietrze to jednak nie tylko duże ośrodki.

Aż osiem województw jest zagrożonych, wysłano alerty RCB do mieszkańców.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Uwaga! Dnia 10.01 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz - czytamy w komunikacie, który otrzymali mieszkańcy wymienionych regionów.

Jak zauważa portal "Lubuscy łowcy burz", tak źle jak w Polsce jest w krajach azjatyckich. Chinach, Bangladeszu, Indiach czy Pakistanie. Ale tam smog to problem, z którym walczy się od lat, do tego niezbyt skutecznie. U nas pojawia się sezonowo i nadal nie widać postępów w drodze do czystego powietrza. Nic dziwnego, że trzeba bić na alarm.

"Polskie miasta plasują się dziś w czołówce najbardziej zanieczyszczonych głównych miast świata" - informują "Lubuscy łowcy burz", opierając się na pomiarach wykonanych przez Airly. Najgorzej jest w Lahore, a zaraz za nim plasuje się Poznań. Niechlubne podium uzupełnia Dehli. Kraków jest piąty, a Wrocław szósty. To powód do wstydu.

I z pewnością do wielkiego niepokoju, bo nadszedł już czas na zdecydowane zmiany.

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić