Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka| 
aktualizacja 

W USA już się szykują. Coś takiego dzieje się raz na 221 lat

87

To pierwszy raz od 221 lat, kiedy w jednym czasie pojawi się podwójny lęg cykad. Naukowcy wskazują, że na powierzchnię ziemi wynurzą się ich miliardy. Niektórzy już ochrzcili to wydarzenie mianem cykadoapokalipsy. Następne takie widowisko będzie miało miejsce w 2245 roku!

W USA już się szykują. Coś takiego dzieje się raz na 221 lat
Podwójny lęg cykad (Twitter)

Tej wiosny na powierzchnię ziemi wyjdą miliardy cykad okresowych. Będą one pochodziły z dwóch różnych lęgów. Pierwszy pojawia się co 13 lat, drugi co 17. W tym roku pojawią się w tym samym czasie. Grupa 13-letnia, znana jako Brood XIX lub Great Southern Brood, jest największym okresowym lęgiem cykad, rozciągającym się w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych. Druga grupa znana jest pod nazwą Northern Illinois lub Brood XIII.

Rzadko zdarza się, że obserwujemy tak duże pojawienie się podwójnego czerwiu – powiedział dr Jonathan Larson, entomolog i adiunkt na University of Kentucky, cytowany przez CNN.

Naukowcy uspokajają, że nie ma powodów do obaw. Podkreślają, że nazywanie cykadoapokalipsą zbliżającego się lęgu, jest sporym nadużyciem. Przewidują bowiem, że te dwa lęgi nie będą się znacząco pokrywać, a same robaki, choć głośne i liczne, są nieszkodliwe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy testowali majonezy, nie znając nazwy. Który wypadł najlepiej?

Po wykluciu niedojrzałe cykady okresowe, znane jako nimfy, żywią się sokiem z korzeni drzew, zanim pojawią się jako dorosłe osobniki nad powierzchnią. Łączą się wtedy w się w pary i rozpoczynają hałaśliwy i szalony pokaz, który trwa kilka tygodni.

Istnieje ponad 3 000 gatunków cykad, choć tylko siedem to cykady okresowe. Spośród nich trzy mają 17-letnie cykle życia, a cztery mają 13-letnie cykle życia. Cykady okresowe mają znacznie dłuższe cykle życiowe niż pozostałe cykady, które dojrzewają każdego lata i występują na całym świecie.

Kiedy zaczną się pojawiać cykady okresowe?

Naukowcy z University of Connecticut zmapowali aktywność lęgów cykad w bazie danych Periodical Cicada Project, z której wynika, że podwójny lęg zacznie pojawiać się pod koniec kwietnia 2024 roku i będzie trwał przez kilka tygodni.

Miliardy cykad pojawią się w tym samym czasie w 17 stanach – powiedział Chris Simon, profesor na Wydziale Ekologii i Biologii Ewolucyjnej University of Connecticut, cytowany przez Live Science.

Wspólne pojawienie się Brood XIII i XIX prawdopodobnie nie będzie się zbytnio różnić od innych okresowych lęgów cykad. Dzieje się tak dlatego, że w większości przypadków nie wyłaniają się z tych samych miejsc. W Springfield w stanie Illinois jest tylko niewielki obszar leśny, gdzie dwa lęgi mogą się współistnieć.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić