Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ABA
|

Wakacje kredytowe w praktyce. Tyle można zaoszczędzić

6
Podziel się:

14 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wakacjach kredytowych. Zdecydowana większość osób posiadających kredyty hipoteczne uniknie zapłacenia kolejnych rat w tym roku. Jak wyliczają analitycy, mogą to być kwoty nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jak o takie wakacje się postarać?

Wakacje kredytowe w praktyce. Tyle można zaoszczędzić
Wakacje od kredytu już od sierpnia. (Getty Images)

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. wsparcia kredytobiorców przewidującą m.in. wakacje kredytowe. Dzięki temu każdy posiadacz kredytu hipotecznego będzie mógł nie płacić w tym roku aż czterech z pozostałych do spłaty pięciu rat. Według projektu ustawy wakacje kredytowe zaczynają obowiązywać z chwilą złożenia wniosku do kredytodawcy. Zgodnie z zapisami ustawy jej przepisy wejdą w życie po 14 dniach od momentu złożenia podpisu prezydenta i ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Wakacje kredytowe. Jak się o nie postarać?

Niezapłacone w tym roku raty kredytu hipotecznego nie znikną, ale zostaną przesunięte na koniec kredytu. Bez dodatkowych odsetek. Ekonomiści i analitycy doradzają, aby z takiego rozwiązania skorzystać, zwłaszcza jeśli ktoś znalazł się w trudnej sytuacji finansowej.

Co trzeba zrobić, aby skorzystać z nowej ulgi? Trzeba złożyć wniosek i to przed terminem kolejnej płatności. Osoby, którym ten termin wypada 1 sierpnia, muszą złożyć wniosek o wakacje kredytowe w czwartek 28 lipca lub w piątek 29 lipca. Jeśli nie zdążą tego zrobić, wakacje kredowe za sierpień przepadną.

Jak mówią zapisy ustawy "zawieszenie spłaty kredytu przysługuje konsumentowi w okresie:

  • od dnia 1 sierpnia 2022 r. do dnia 30 września 2022 r. - w wymiarze dwóch miesięcy;
  • od dnia 1 października 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. - w wymiarze dwóch miesięcy;
  • od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. - w wymiarze miesiąca w każdym kwartale"

Kredytobiorcy muszą się spieszyć ze składaniem wniosków w tym kwartale. Z ulgi mogą skorzystać tylko w sierpniu i/lub wrzesień. W kolejnym kwartale i na początku 2023 roku mogą wybrać miesiące, w których rezygnują z zapłacenia raty.

Ministerstwo Finansów zaznaczyło, że z wakacji kredytowych będzie można skorzystać niezależnie od daty udzielenia kredytu. Dotyczą one zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. Jedyne opłaty, jakie mogą się pojawić w trakcie wakacji kredytowych, to opłaty ubezpieczeniowe.

Wakacje kredytowe w tym i przyszłym roku mają trwać łącznie przez osiem miesięcy. Czas spłaty zadłużenia zostanie automatycznie przesunięty o okres, w jakim kredytobiorca korzystał z wakacji kredytowych.

Zobacz także: Dymisja Borisa Johnsona. To może wpłynąć na pomoc Ukrainie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
KOR
5 miesięcy temu
WINIEN - MA - Jak się nie zeruje to jakie wakacje?? jakie oszczędności???
Bez creditu
5 miesięcy temu
A kto mi pomoże???, oszczędności zjada inflacja, nie muszę się znać na ekonomii, potrzebuje pomocy rządu!
Teść
5 miesięcy temu
To Komorowski radził wyjechać z kraju lub wziasc kredyt
Totencham.
5 miesięcy temu
Cynizm i podłość tego rządu sięga zenitu. Smutne jednak to, że skretynialy tępy Naród daje się na to nabrać. Zasada w mojej ocenie jest prosta. Chyba też zacznę ja stosować w stosunku do moich wierzycieli. Po co masz mi oddać kasę dzisiaj, skoro możesz oddać za pół roku, a ja Ci podniosę do tego czasu kilkukrotnie odsetki? Zatem oddasz mi nieco później, ale dużo dużo więcej. Jednakze kretyni dalej wierzą, że ktoś coś im daje. Rostowski obiektywnie powiedział, że pieniędzy nie ma i nie będzie, bo znał prawdę o finansach. Największym grzechem PO była prawdomówność. Dziś też kasy nie ma, tyle że ludzie pracujący sponsorują rozdawnictwo dla nierobow. Zapraszam do komentowania. Pozdrawiam, Totencham.
Czesio
5 miesięcy temu
Jak ktoś nie musi, niech nie korzysta, zwyczajnie nie opłaca się. Prosta oczywistość: im szybciej spłacamy kapitał i im kótszy jest okres ktedytowania, tym ktedytobiorca odda mniej odsetek do banku w całym okresie kredytowania. Mówiąc inaczej na prolongacie kredytu (wakacjach) i wydłużeniu okresu kredytowania kredytobiorca traci.
Gosc M
5 miesięcy temu
Ja nie wiem jak mozna zyskac 20tys..je mozna poprostu odroczyc do splaty
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić