Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Małgorzata Duży
|

Wałęsa wezwany do prokuratury. Chodzi o zeznania ws. "Bolka"

22
Podziel się:

Z nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że Lech Wałęsa został wezwany do prokuratury w sprawie złożenia fałszywych zeznań w śledztwie ws. akt towarzysza Bolka. Z informacji zgromadzonych przez PAP wynika, że noblista został wezwany na przyszły tydzień.

Wałęsa wezwany do prokuratury. Chodzi o zeznania ws. "Bolka"
Lech Wałęsa został oskarżony o składanie fałszywych zeznań (Getty Images)

Lech Wałęsa został wezwany do prokuratury w sprawie zeznań, które złożył w związku z teczką tajnego agenta "Bolka" z lat 1970-76. Ta została znaleziona w domu Czesława Kiszczaczka w 2016 roku. W teczce znajdowały się dokumenty zobowiązujące do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa, doniesień agenturalnych, pokwitowań odbioru pieniędzy i inne.

Lech Wałęsa zeznał, że agenturalne doniesienia napisane odręcznie i podpisy składane na dokumentach nie są jego autorstwa. Jednak sporządzona przez grafologów i biegłych z Instytutu Ekspertyz Sądowych 200-stronicowa ekspertyza temu przeczy. Na jej podstawie Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu umorzyła w roku 2018 podstępowanie w sprawie podrobienia dokumentów. Uznano, że nie ma podstawy, aby twierdzić, że doszło do fałszerstwa.

Prokurator Robert Janicki z Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przekazał mediom, że Lech Wałęsa został wezwany do prokuratury. Chodzi o składanie przez niego fałszywych zeznań.

Chodzi o zeznania, które złożył w śledztwie dotyczącym podrobienia na jego szkodę zobowiązań do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa, doniesień agenturalnych, pokwitowań odbioru pieniędzy i innych dokumentów z teczek agenta SB o pseudonimie "Bolek" - informuje prokurator Robert Janicki.

Postępowanie karne, do którego wezwano Lecha Wałęsę, prowadzi do czerwca roku 2017. Wtedy były prezydent udzielał wypowiedzi, w których zanegował autentyczność dokumentów znalezionych w domu Czesława Kiszczaka.

Zobacz także: Mocne słowa Radosława Sikorskiego o Pawle Kukizie. Dolał oliwy do ognia
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(22)
Bolek
12 miesięcy temu
Nie chcem, ale muszem i do Prokuratury ruszem !
Bolek
12 miesięcy temu
Marrs - 1 000 000% racji
Marrs
12 miesięcy temu
PiS nie skrzywdzi kolegów z SLD, PO, PSL i watykańczyków. Tylko dużo huku, dymu i błysków. Bo te mafie to jedna rodzina!
Ha ha ha
12 miesięcy temu
Nasze organa trochę się ośmieszają tym starym kotletem.
Ha ha ha
12 miesięcy temu
Znowu to samo. Ekspertyzę robił chemik a nie grafolog i udowodnił, że było to robione w tamtych czasach. Ale Pisiorom to wystarcza żeby komuś łatkę przyczepić. Kłamstwo powtarzane przez wiele lat w końcu stanie się prawdą. A nawet jakby mieli zobowiązania to komu to szkodziło podpisać zobowiązanie i robić swoje. Kasy to mu nie dali bo kasę wziął tzw opiekun. Po co miałby się z nim dzielić skoro mógł schować to do kieszeni. Ale ludziom którzy w te czasy znają z opowiadań może w bzdury uwierzą. Tu trzeba mieć dowody i najlepiej świadków na to, że się innym szkodziło a nie jakieś banialuki, że się koło czegoś przechodziło albo było w tym samym hotelu.
shogun
12 miesięcy temu
Już na przełomie lat 80-90 ód pewnych ludzi z wywiadu znałem ten psełdomin
solidarność
12 miesięcy temu
Za to co zrobił Polsce powinien dostać KŚ.
Jonasz
12 miesięcy temu
Wezwany do prokuratury ? on powinien już dawno siedzieć>
Beka
12 miesięcy temu
Nie chciał, ale musiał.
TAK TAK
rok temu
TO LECH I JAREK BYLI PRZYWODCAMI SOLIDARNOSCI
Orbis
rok temu
Żenada,historii nie znacie,komuna upadła dzięki Lechowi.Dzisiaj mówili byście po rusku.
Lidia
rok temu
Rozmawiałam z BOLKIEM w lipcu 1990 roku i nigdy bym nie przypuszczała, że ten prostak i analfabeta śmie ubiegać się o prezydenturę! Bolek? Jego kłamstwa, rozdęte ego, buta, pycha i arogancja są wręcz przygnębiające. Niszczył swoich kolegów... w tym mojego brata Jana Jasińskiego /a do mnie Bolek mówił, że mój brat to nie kolega, a jego najlepszy przyjaciel.../. Niszczył niewygodne dokumenty. Wzmacniał "lewą nogę". Oszukał Polaków. Nikodem Dyzma to przy nim tytan intelektu i moralny autorytet. Dyzma np. wiedząc jednak o swoich ograniczeniach nie przyjął stanowiska premiera. A Bolek? Gdzie tam! Nie miał żadnych hamulców-wziął prezydenta "natychmniast". Widoczne gołym okiem jest to, że stary układ z Bolkiem na czele gotowy jest na wszystko, by wrócić do koryta i żeby "było tak jak było". Nawet kosztem interesów Polski. Cały czas judzą i prowokują czekając aż policja ich w końcu spałuje. Podniosą wtedy wrzask na całą Europę, że faszystowska władza w Polsce bije "PRAWDZIWYCH DEMOKRATÓW"! Bolek już gadał, że Polska jest na skraju wojny domowej....
Ziko
rok temu
Można porobić podpis, ale całe strony zapisków tak prosto się nie da.
emerytka
rok temu
ziobro tez sie kiedys skonczy,
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić