Wandale zdewastowali cmentarz. Ksiądz montuje kamery

90

Aż kilkadziesiąt grobów na cmentarzu w Świerczynie (woj. wielkopolskie) zostało uszkodzonych przez nieznanych sprawców. Sprawa trafiła na policję. Tymczasem proboszcz zdecydował się na zainstalowanie monitoringu.

Wandale zdewastowali cmentarz. Ksiądz montuje kamery
Cmentarz został zdewastowany przez nieznanych sprawców. (Facebook)

Do aktu wandalizmu doszło nocą z 3 na 4 lutego 2023. Mieszkańcy wsi Świerczyna są są w szoku, ponieważ zniszczenia są ogromne. W mniejszym lub większym stopniu ucierpiało około 30, lub nawet 40 nagrobków.

Wandalizm na cmentarzu

Płyty i krzyże zostały przechylone lub całkowicie wywrócone. Sprawca lub sprawcy rozbili także wazony, a niektóre nagrobki zniszczyli w całości. Kwiaty i znicze rozrzucono po terenie cmentarza.

Kim trzeba być, by niszczyć nagrobki? Jakim zwyrodnialcem trzeba być. Czasami te pomniki z wdowiego grosza są robione, za ostatnie, a nawet pożyczone pieniądze. Przykre – powiedział burmistrz pobliskiej Osiecznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 8 zł za litr diesla. Koszmar powróci? "Ceny są stabilne, ale dostawy z Chin wiążą się z wyższymi kosztami"

Sprawą zajęła się policja, ale na razie nie udało się jeszcze nikogo zatrzymać. O pomoc w ustaleniu tożsamości sprawcy lub sprawców apeluje parafia św. Łukasza Ewangelisty, która jest zarządcą cmentarza.

Gdyby ktoś posiadał wiedzę na temat sprawców, proszony jest o kontakt z Miejską Komendą Policji w Lesznie. Osoby poszkodowane mogą również zgłaszać się indywidualnie na Komendę w Lesznie – apelują na stronie internetowej.

Policja ma jednak wiele dowodów. Na cmentarzu zabezpieczono wiele śladów, które mogą pomóc w ujęciu sprawców.

Parafia zdecydowała także, że cmentarz musi być lepiej chroniony. Proboszcz zdecydował się na monitoring, dzięki któremu będzie można lepiej pilnować porządku. Gdyby sytuacja się powtórzyła, sprawcy zostaną nagrani.

W związku z tym wydarzeniem i innymi wcześniejszymi zdarzeniami, podjąłem decyzję o zamontowaniu kamer na cmentarzu. Od najbliższego poniedziałku przez okres około 2 tygodni będą na cmentarzu pracować monterzy. Ponieważ będą wykonywać prace w godzinach popołudniowych, niekiedy po zmierzchu, proszę się nie niepokoić ich obecnością – mówił do wiernych podczas proboszcz Maksymilan Kamza cytowany przez portal leszno nasze miasto.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić