Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|
aktualizacja

Wataha szakali pod Olsztynem. Groźne drapieżniki stanęły na drodze dziecka

69
Podziel się:

Mieszkańcy zauważyli w okolicach Biskupca (woj. warmińsko-mazurskie) groźne drapieżniki. Są to najprawdopodobniej szakale, które pojawiły się w tym regionie kilka lat temu. Nie są objęte ochroną, dlatego leśnicy myślą nad ich odstrzałem.

Wataha szakali pod Olsztynem. Groźne drapieżniki stanęły na drodze dziecka
Szakal złocisty (Wikimedia Commons)

Watahę groźnych drapieżników zauważyli miejscowi w okolicach Biskupca pod Olsztynem, w województwie warmińsko-mazurskim. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", mieszkańcy zgłosili sprawę do straży miejskiej po tym, jak doszło do niebezpiecznego spotkania zwierząt z dzieckiem.

Nie wiadomo, jak by się to spotkanie zakończyło, ale na szczęście w tym momencie przejeżdżał samochód, którego kierowca zabrał wystraszoną osobę - cytuje biskupieckiego strażnika miejskiego "Wyborcza".

Wataha szakali pod Olsztynem

Strażnicy miejscy z Biskupca nie są pewni, jakie to są drapieżniki, ale wszystko wskazuje, że są to szakale. Te zwierzęta są groźne jeszcze dlatego, że zebrały się w watahę. Strażnicy wyliczają, że w okolicach Olsztyna widziano sześć osobników.

Szakale nie są objęte ochroną, dlatego strażnicy miejscy zgłosili sprawę lokalnym myśliwym. Najprawdopodobniej zwierzęta zostaną odstrzelone.

Pojawiły się w Polsce w 2015 roku

Szakal występuje w południowo-wschodniej Europie i południowej Azji. W Polsce pojedyncze osobniki zostały zaobserwowane i sfotografowane wiosną 2015 r. Miało to miejsce w dolinie Biebrzy oraz w pobliżu Białej Podlaskiej.

Pomimo że nie ma powszechnie przyjętego wyjaśnienia ekspansywności populacji szakala w Europie, przyjmuje się, że wpływ na nią ma zmiana klimatu i zmiana użytkowania terenu. W Polsce można polować na szakali złocistych.

Zobacz także: Impreza na ekspresówce w Puławach. Pił w trakcie jazdy, był poszukiwany
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(69)
Myśliwi
2 miesiące temu
9 gram ołowiu i po problemie. Szakal jest IGO. Wiem trudny skrót:). Pozdrawiam pseudoekologów.
Łukasz
2 miesiące temu
Gatunek praktycznie nieobecny w polskich lasach, jak się okazuje ze jakimś cudem jest to zwierze u Nas no ale nie jest po ochroną - to odstrzelić!!! To takie oczywiste. Ręce się załamują 😟
Jaaaaaaaap
2 miesiące temu
Lasy tną na potęgę, zwierzynę wybijają ku uciesze ślepych myśliwych. W sumie to gdzie one mają biegać jak drzew coraz mniej. Teraz idąc na spacer do lasu widzę coraz większe puste obszary. Głupi czlowiek największy szkodnik tej planety.
Gosć
3 miesiące temu
Niech leśnicy nadal myślą...
ala.w
3 miesiące temu
Ciekawe jaki byłby komenaż, gdyby to Twoje dziecko, wnuk stał na tej drodze!!!?
Mini
3 miesiące temu
Szakale to groźne drapieżniki?!!! Może dla myszy i młodych saren, ale nie dla ludzi. Zwierzę wielkości dużego kota lub małego psa (samce szakali ważą 7-15 kg) nie jest w stanie zagrozić czlowiekowi
Szop 922
3 miesiące temu
Biedne zwierzęta.! One też chcą żyć. Niepojęte dla mnie jest to jak można żywe stworzenie zabić. 😔
Szop 922
3 miesiące temu
Biedne zwierzęta.! One też chcą żyć. Niepojęte dla mnie jest to jak można żywe stworzenie zabić. 😔
Re
3 miesiące temu
Za chwilę nic nie będzie. Ani wróbli, ani wilków itd. będziemy wszystko oglądali we museum. Jeden wielki beton się robi to co się dziwić? Biedne stworzenia..
Sivy
3 miesiące temu
Poziom artykułu jest żenadny. Jeśli piszący ma zerową wiedzę merytoryczną na tematy przyrodnicze to może niech pisze bajki dla dzieci (może nową wersje "Czerwonego Kapturka"?). Choć trudno liczyć, że i to go nie przerośnie. Typowy artykuł na zamówienie myśliwych.
Pastorał
3 miesiące temu
Wybijcie wszystko co się rusza. Tylko nie chlajcie tyle wódy na tych polowaniach bo wam się dzik z pijanym kolegą myli.
Rumcajs
3 miesiące temu
myślcie dalej nad odstrzałem.
ghost
3 miesiące temu
Znając "wiedzę" myśliwych na temat kształtów zwierzyny, to przy odstrzale tych szakali zginie sporo wilków. Przecież te barany nie dość, że potrafią pomylić dzika z człowiekiem to jeszcze gęś z orłem im się myli. Poszukajcie w necie.
TyleWtemacie
3 miesiące temu
Zastanawiają się? Dla nas, to obcy gatunek, nasz rodzimy to wilki, a szakale powinny zostać odstrzelone.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić