Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Ważne zmiany w szkołach. Rodzice są oburzeni

65
Podziel się:

Niebawem rozpocznie się nowy rok szkolny 2022/2023. Uczniowie korzystają jeszcze z ostatnich dni wakacji. Rodzice natomiast obawiają się zmian w szkołach. Jeden z pomysłów budzi mnóstwo kontrowersji.

Ważne zmiany w szkołach. Rodzice są oburzeni
Zdjęcie poglądowe (Getty Images, Imgorthand)

Już 1 września uczniowie ponownie zameldują się w szkołach. W następnych dniach, tygodniach i miesiącach czekać będą ich nowe wyzwania. W placówkach oświatowych po wakacjach nie zabraknie istotnych zmian.

Jedna z nich dotyczy etyki i religii. Uczeń będzie musiał wybrać któryś z tych przedmiotów. Zlikwidowana zostanie możliwość całkowitej rezygnacji z uczęszczania na lekcje etyki oraz religii.

Wybór niczego oznacza osłabienie wychowawczej funkcji szkoły, a szkoła ma funkcję wychowawczą, służebną wobec funkcji wychowawczej rodziny, ale jednak konieczną. I dlatego, jeśli ktoś nie wybiera religii, będzie musiał wybrać etykę - mówił Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Problem z nauczycielami w polskich szkołach

Konieczność wyboru etyki lub religii budzi sporo kontrowersji. Podobnie zresztą jak kwestia kadry nauczycielskiej. TVN24 podaje, że w wyniku rezygnacji uczniów z religii, może dojść do tego, że zabraknie nauczycieli etyki.

Ministerstwo Edukacji i Nauki ma pewne rozwiązania. Zdecydowano się na finansowanie studiów podyplomowych, co ma poskutkować wykształceniem nowych nauczycieli etyki.

Pojawił się jeszcze jeden istotny wątek. MEiN podpisało umowy z siedmioma uniwersytetami o profilach katolickich. To sprawia, że kwestia bezstronności kadry wydaje się trudna do osiągnięcia.

Gdzie mają się kształcić przyszli nauczyciele etyki? Umowy podpisano z takimi placówkami jak Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Akademia Ignatianum w Krakowie, a także Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Nie wszystkim rodzicom wybór przypadł do gustu.

Zobacz także: Celebryci walczą z inflacją, a Pazurowie łamią prawo przez kabanosy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(65)
Anna
3 miesiące temu
Dlaczego umieszczacie dezinformację? Przecież w roku szkolnym 2022/23 "naukę" religii i lekcji etyki w szkołach publicznych = odbywać się będzie na identycznych zasadach, jak w latach poprzednich! To znaczy - nadal można niczego nie deklarować - i dziecko nie będzie miało obowiązku uczestniczyć ani w "nauce" religii, ani w lekcjach etyki, można zadeklarować samą religię, samą etykę albo obie opcje na raz. ----- Obowiązkowy wybór "religia albo etyka" zostanie być może wprowadzony od roku szkolnego 2023/23 - jeżeli do tego czasu MEN zmieni obecnie obowiązujące przepisy. (BTW - jeżeli te chore pomysły zostaną w przyszłości zrealizowane, to zadeklaruję, ze dziecko ma uczestniczyć w "nauce" religii na tyle egzotycznej, by szkoła nie zdołała jej zorganizować).
Cezary
3 miesiące temu
A to, że etyka nie będzie prowadzona przez filozofów lub socjologów lecz katolickich fanatyków. To furtka dla indoktrynacji. Oczywiście tych szkolonych na uniwersytetach fanatyków religijnych
Goska
3 miesiące temu
Jestem zbulwersowana że na siłę Czarnek chce aby nasze dzieci chodziły na religię lub etykę mam nadzieję że jak PiS w końcu przegra wybory to nowy rząd wywali religię do kościoła bo tam jej miejsce
Borys
3 miesiące temu
Zarówno Religia jak i etyka są niezbędne. Lepiej by szkolny wychowanek zrobił błąd ortograficzny czy nie doliczył się całki niż nie widziałby problemu w krzywdzeniu, oszukiwaniu, okradaniu czy mordowaniu drugiego czlowieka. Rozejrzyjcie się mądrale dookoła co się wyprawia na świecie...
Aaaa
3 miesiące temu
Powinno sie wprowadzic przedmiot wychowanie seksualne,wowczas nie bylo by tyle rozwodow i niechcianych dzieci.
Gala
3 miesiące temu
Religia do w Kościele nie w szkole!!!
Dr Niro
3 miesiące temu
A czy MEN w ogóle pytał rodziców o zdanie ??? My nie wyrażamy na takie zmiany zgody !!! Nie chcemy ani etyki ani telefon religii !!!ojr dzieci nie będą uczyć się ani tego ani tego od.yego jest dom rodzinny !!!
Wójt Burak
3 miesiące temu
Rozwinę poprzednio rzuconą myśl: nie ma nic złego w nauczaniu etyki, ale jeżeli ma być, to dla WSZYSTKICH! Etyki trzeba uczyć każdego, a nie tylko karać nią tych, którzy nie są katolikami? Bo wygląda na to, że niechodzący na religię są nieetyczni w przeciwieństwie do chodzących. Dlaczego katolik może obejść się bez etyki? Religa jej absolutnie NIE ZASTĘPUJE! Wręcz jej zaprzecza sprowadzając wszystko do strachu przed ogniem piekielnym i pogardy wobec niewierzących.
Dex
3 miesiące temu
Dzieciaki i tak są przeładowane programem nauczania. Co z tego dajmy im 2 dodatkowe lekcje czyli obowiązkowa religię aby można było im prać mózg. Byłam w podstawówce jak to wprowadzali i ciągnie się już to latami... Co ma szkoła do religii. Niech rodzice, którzy chcą wysyłają dzieciaki do salek katechetycznych i po problemie.. Tyle lat się mówiło że to rodzic jest od wychowywania a nie szkoła. Teraz chyba coś na odwrót robią...
Piotr
3 miesiące temu
Totalna bzdura
Wójt Burak
3 miesiące temu
Etyka, nauka o tym dlaczego należy postępować tak a nie inaczej z przyczyn czysto logicznych i praktycznych, czy EMPATII przydałaby się katolikom. Ich postępowanie jest uwarunkowane tylko strachem przed ogniem piekielnym. Poza tym, podobnie jak niemal wszyscy wierzący wierzący, katolicy przepełnieni są pychą, przekonaniem że są lepsi od innych tylko dlatego, że w "coś" wierzą, choć na ogół mają blade pojęcie o tym "cosiu".
MAMA 24
3 miesiące temu
MOJEMU DZIECKU RELIGIA JEST WOGOLE DO ZYCIA NIE POTRZEBNA WAZNE ZE UMI CZYTAC I PISAC
sąsiad
3 miesiące temu
już wiadomo, że po wygranych najbliższych wyborach przez Donaldosa, nauczyciele etyki będą szkoleni przez najlepszych specjalistów w branży - zachodnich mentorów parad Pride i Radical Pride, egzaminy końcowe będą prowadzone w Moskwie pod okiem bolszewickich ekspertów, którzy zgromadzili już bez mała stuletnie doswiadczenie
Bz1
3 miesiące temu
Czytając komentarze dochodzę do wniosku że to najwięcej rodzicom nie podoba się szkoła...nie jakąś jedna czy druga lekcja... Najlepiej gdyby s koła w okresie w której są w pracy zapewniała opiekę...reszt to tylko męczarnia dla ich pociech...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić