Ważny apel policji. Lepiej go nie lekceważ

1

Niektórym brakuje rozsądku. Ludzie wchodzą na zamarznięte zbiorniki wodne, nie zważając na niebezpieczeństwo. Przed taką lekkomyślnością przestrzega policja.

Ważny apel policji. Lepiej go nie lekceważ
Zamarznięte jezioro (Pixabay)

Trzeba pamiętać, że wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze wiąże się z ryzykiem. "Grubość i wytrzymałość tafli jest zmienna i zależy nie tylko od warunków atmosferycznych, ale także od specyfiki samego zbiornika, jego linii brzegowej, głębokości, dopływów czy budowli wodnych. Bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu poruszanie się po tafli lodu jest śmiertelnie niebezpieczne!" - przestrzegają policjanci.

Nierozsądnych zachowań nie brakuje. Świadczą o tym chociażby liczby zaprezentowane przez służby. Okazuje się, że od początku roku policja odnotowała już 22 przypadki utonięcia osób, z czego 8 z nich utonęło w wyniku załamania się lodu.

Najbardziej niebezpiecznymi miejscami są: ujścia akwenów, cieków wodnych, mostów, śluz i wszelkie miejsca na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami - podkreślają mundurowi.

Apel policji. Co zrobić w przypadku załamania się lodu?

Policjanci zaznaczają, że jeżeli widzimy, iż na lodzie bawią się dzieci pozostawione bez opieki, to powinniśmy zawiadomić służby. A co zrobić, jeśli lód się załamie?

W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód. Należy poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie. Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku! Pamiętajmy, że pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym - informuje policja.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić