Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

"Wielkie dzieło" Rydzyka. Kwota? Zwala z nóg

629
Podziel się:

Ojciec Rydzyk inwestuje w kolejne przedsięwzięcia. Obecnie jego największym celem jest Muzeum Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II w Toruniu. Kwota, jaką na nie wynegocjowano zwala z nóg. A to wszystko z publicznych pieniędzy...

"Wielkie dzieło" Rydzyka. Kwota? Zwala z nóg
o. Rydzyk (PAP)

Ojciec Tadeusz Rydzyk w 2017 roku ogłosił pomysł utworzenia Muzeum Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II w Toruniu. Już rok później umowa między Fundacją Lux Veritatis a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego została podpisana. Koncepcję budynku opracował arch. Przemysław Kuźma z Krakowa.

Setki milionów z naszych pieniędzy

Na początku inwestycja miała kosztować 87 mln zł. W 2019, po podpisaniu umowy z wykonawcą, już 145 mln.

Później było już tylko gorzej. Podwójne aneksowanie umowy sprawiło, że wartość inwestycji wzrosła do... 181,6 mln. Portal "Oko.press" poinformował, że aż 148 mln z tej kwoty, czyli ponad 80 proc. pochodzi z publicznych pieniędzy. Chodzi o kwotę brutto. Wartość umowy netto to 117,7 mln zł.

Ponadto, państwowe instytucje miały wyłożyć już 11,3 mln zł netto na Park Pamięci Narodowej, który został otwarty w sierpniu 2020 r. Fundacja Lux Veritatis stworzyła go obok budowanego muzeum. Tym sposobem, z ojciec Rydzyk wybuduje swoje "wielkie dzieło" za co najmniej 224 mln zł. Z naszej kieszeni.

Blisko 11 mln netto to ok. 17 mln brutto. We wrześniu 2020 roku "oko.press" dotarł do informacji, skąd wzięła się taka kwota:

  • w sumie 8 mln zł wyłożyła kancelaria premiera (najpierw było to 5 mln, następnie jeszcze 3 mln),
  • 300 tys. zł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu,
  • 200 tys. zł Fundacja KGHM,
  • 200 tys. zł zadeklarował partner projektu – Jastrzębska Spółka Węgl

Co z pozostałą kwotą? Nie wiadomo, w jaki sposób i skąd Fundacja Lux Veritatis zdobyła resztę pieniędzy. Wiadomo jednak, że ubiegała się jeszcze o trzy dotacje z ministerstwa kultury i o 520 tys. zł dofinansowania z Narodowego Instytutu Wolności.

W muzeum będzie tzw. "wystawa stała". Jak donosi wcześniej wspomniany serwis, decyzją ministra Piotra Glińskiego Ministerstwo Kultury pokryje również koszt netto jej budowy. Czyli... 65 mln zł. Sale wystawiennicze znajdą się na parterze i drugim piętrze. Ich powierzchnia to ponad 2 i pół tys. m kw.

Początkowo planowano otwarcie muzeum w 2020 roku, następnie termin przesunięto na 2021 rok. Następnie w planach był 2022. Ostatecznie stanęło na 2023 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(629)
F.KIEPSKI😎🥃
6 miesięcy temu
Aż się serce 💓 kraje ! jaka ta chiena Kościelna jest biedna nawet bezdomni mu pomagają w kolekcjonowanie Majbachuw
Zaniepokojony...
8 miesięcy temu
Czy ktoś wie kto wyświęcił Rydzyka na kapłana?????
Borys
8 miesięcy temu
Prawda w oczy kole wrogów Polski i polskości. Chcieliby by Polska przestała istnieć przygnieciona mianem antysemitów. Ksiądz Rydzyk realizuje to co każdemu polskiemu patriocie powinno przyświecać każdego dnia: Bóg, Honor, Ojczyzna. Oby więcej takich działań. Obudźcie się Polacy!
Gość
8 miesięcy temu
A z pieniędzy podatników na aborcję i organizacje marksistowskie można wydawać pieniądze podatników. Ja nie wyrażam również zgody.
Alojz
8 miesięcy temu
I tu rodzi się pytanie czy ktoś kiedyś się znajdzie taki który utnie to rozdawalnictwo dla tego Rydzyka
Myszka
8 miesięcy temu
Na leczenie nie ma kasy ludzie na wizytę u lekarza, na operacje,czekają miesiącami, dla ciężko chorych dzieci zbiera się kasę, bo rząd nie ma pieniędzy, ale rodzic trzeba dzieci bez głowy, ale na pomoc niepełnosprawnym kasy nie ma, ale dla tego wstrętnego dziada Rydzyna jest.
ABUDABU
8 miesięcy temu
Ojciec Dykyator powinien zostać nacxelnym wsxystkivh Fidvexji i ivh skarbnikiem W każdym mirście byłoby.otearte takie mixeum bo każdy zawsze mialby dodtŕp a piniedzy by nie brakło
Maniek
8 miesięcy temu
Eee dyrektor, może opowiesz o RAFAKO? -; w tym dziele!!!
POL z USA🤠
8 miesięcy temu
Wydaje mi się że O.Tad. Rydzyk👹 jest wyznawcą💰 Mamony i Złota
Seba
8 miesięcy temu
No i fajnie super promocja dla Torunia
Patriota
8 miesięcy temu
Nie jestem fanem ojca Rydzyka. Mam do was wszystkich których denerwuje budowanie takiej pamiątki ku czci naszego Papieża jedno pytanie ,kto z was protestował jak poszły grube pieniądze z naszych podatków na budowę Żydowskiego Muzeum w Warszawie . Żydzi mogli wybudować ale za swoje a nie za nasze na to ich stać. Kto im wtedy te pieniądze dał?kto pamięta?
Emeryt
8 miesięcy temu
Jeżeli jeden czy drugi pan minister ma ochotę dać jakąś darowiznę dla Rydzyka to proszę bardzo mają na tyle wysokie wynagrodzenie ale wydatkowanie społecznych pieniędzy aby przypodobać się p.Rydzykowi to przesada ponadto jeżeli już ma powstać muzeum to powinno to być w miejscu w którym JP II spędził znaczną część swojego życia np Wadowice i Kraków
Haha
8 miesięcy temu
Jeśli ten facet ma coś wspólnego z wiarą to co na to szatan,duszyczka ojczulka chyba jest jego...
Polak
8 miesięcy temu
Przyjdzie czas że mafia pisowska będzie rozliczona za niegospodarność. Czekam tego momentu jak kania dżdżu. Glinski jak to powiedział o tobie brat??
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić