Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Włosi walczą z pedofilią. Wydali surowe zalecenia

4

Włoski episkopat wydał vademecum ws. walki z pedofilią. Zalecono w nim m.in. aby nie spotykać się sam na sam z osobą małoletnią, unikać odizolowanych miejsc oraz informować rodziców o godzinie rozpoczęcia i zakończenia liturgii.

Włosi walczą z pedofilią. Wydali surowe zalecenia
Kościół wydał vademecum walki z pedofilią. (Pixabay)

Konferencja Episkopatu Włoch opracowała vademecum do walki z pedofilią. Jak ogłoszono we wtorek celem jest "zachowanie czujności wobec zachowań i sytuacji, które mogłyby narazić najmłodszych na niebezpieczeństwo".

Kościół walczy z pedofilią

Vademecum zostało wydane w dwóch tomach. Mają być rozprowadzone po kraju i trafić do wychowawców, katechetów i duszpasterzy. Warto, aby zapoznali się z nimi także rodzice.

Troska i ochrona małoletnich jest priorytetem, w co od zawsze zaangażowane są nasze parafie - oświadczyła Konferencja Episkopatu Włoch.
Zobacz także: Projekt "Stop LGBT". Ks. prof. Alfred Wierzbicki: biskupi powinni mieć więcej wyobraźni i miłosierdzia

Głowna zasada to "unikanie sytuacji, w której ksiądz znajdzie się sam na sam z osobą małoletnią". Ponadto zaleca się, aby dzieci pełniące funkcję np. ministrantów nie przebywały w kościele dłużej niż jest to wymagane.

Księża nie powinni mieć także możliwości organizacji kolonii i wycieczek. Zalecono stałą obecność innych wychowawców i umieszczanie dzieci w wieloosobowych pokojach. Duchowni oraz wychowawcy nie mogą także robić zdjęć dzieciom bez wyraźnej zgody rodzica, ponieważ "do nadużyć może dojść bez kontaktu fizycznego".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić