Włóż go do święconki! Wiele osób o tym zapomina

14
Podziel się:

Coraz większymi krokami zbliża się Wielkanoc 2023. W związku z tym już niebawem wiele osób będzie przygotowywać koszyczki. Co roku trafiają do nich takie same produkty, a więc m.in. jajka, chleb, sól czy baranek. Niestety, niektórzy zapominają o ważnym elemencie.

Włóż go do święconki! Wiele osób o tym zapomina
Święconka (Adobe Stock, Karol Porwich)

Rokrocznie przygotowywane są koszyczki wielkanocne. Z tzw. święconką Polacy udają się do kościoła, gdzie ksiądz błogosławi przysmaki. Jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Święcenie pokarmów odbywa się w Wielką Sobotę. Co tego dnia powinno trafić do koszyczka? Muszą się w nim znaleźć takie produkty jak m.in.:

  • chleb;
  • jajko;
  • sól;
  • wędlina;
  • ser;
  • baranek z chorągiewką;
  • ciasto.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sensacyjne odkrycie na najbardziej odizolowanej wyspie świata. Moai na suchym dnie jeziora

Chleb to symbol Ciała Chrystusa. Jajko symbolizuje natomiast odradzające się życie, a sól - prostotę. Wędlina to zwiastun płodności i dostatku. Ciasto symbolizuje doskonałość, a baranek przypomina o złożonej przez Chrystusa ofierze i jego zwycięstwie nad śmiercią.

Do koszyczka nie powinno się wkładać czekoladowego zajączka. Nie ma on bowiem nic wspólnego z chrześcijańskimi wartościami. Poza tym w koszyczku nie można umieszczać alkoholu i innych przedmiotów użytkowych.

Jest jednak coś, o czym regularnie się zapomina przy tworzeniu święconki. Chodzi o... chrzan! Koniecznie powinien znaleźć się w koszyczku. Ma on zagwarantować zdrowie i uchronić przed nieszczęściem.

Kiedy Wielkanoc 2023?

Wielkanoc tym razem przypada 9 kwietnia. To dzień wolny od pracy, podobnie zresztą jak Poniedziałek Wielkanocny (10 kwietnia). Polaków czeka więc wydłużony weekend.

Wielkanoc poprzedza Triduum Paschalne. W Wielki Czwartek odprawiana jest tylko jedna msza Wieczerzy Pańskiej. W Wielki Piątek w kościołach organizowana jest droga krzyżowa, a także gorzkie żale. To dzień śmierci krzyżowej Jezusa. Nie ma wówczas Eucharystii.

Triduum Paschalne kończy Wielka Sobota. Tego dnia w świątyniach panuje cisza, nie odprawia się mszy. Po zachodzie słońca rozpoczyna się natomiast Wielkanoc. Można więc zainicjować świętowanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić