Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

Wnuczka nieżyjącego dyktatora w radzie miasta. Olbrzymie kontrowersje

60
Podziel się:

W wyborach do rady miasta Rzymu fotel zdobyła Rachele Mussolini, wnuczka włoskiego dyktatora Benito Mussoliniego. Będzie to jej druga kadencja na tym stanowisku. Na polityk głos oddało ponad 8200 mieszkańców Wiecznego Miasta.

Wnuczka nieżyjącego dyktatora w radzie miasta. Olbrzymie kontrowersje
Rachele Mussolini zdobyła mandat do rady miejskiej Rzymu (Getty Images)

Wybory samorządowe we Włoszech odbyły się w dniach 3-4 października. W Rzymie do rady miasta dostała się Rachele Mussolini, która zdobyła najwięcej głosów ze wszystkich kandydatów. 5 lat temu wnuczka Benito Mussoliniego uzyskała zaledwie 657 głosów.

Wnuczka Mussoliniego w radzie miasta. "Ciężko na to pracowałam"

Rachele Mussolini jest członkiem włoskiej partii narodowo-konserwatywnej Bracia Włosi. To jedyne duże ugrupowanie w kraju, które nie popiera rządu premiera Mario Draghiego, który objął stanowisko w lutym.

Kandydatka do rady miasta Rzymu jest córką pianisty jazzowego Romano Mussoliniego. Jej dziadkiem był z kolei dyktator i autor doktryny faszystowskiej Benito Mussolini. Rachele Mussolini podkreśla jednak, że sama ma "wielu lewicowych przyjaciół".

Wnuczka dyktatora opowiada w wywiadzie udzielonym "La Repubblice", że od dziecka musiała uczyć się żyć ze swoim nazwiskiem. Twierdzi, że w szkole często była wytykana palcami. Dodaje także, że jest przeciwna "gloryfikacji faszyzmu".

W przeszłości dziennikarze zadawali mi pytania tylko ze względu na moje nazwisko. Podczas mojej ostatniej kadencji zaczęto wreszcie pytać o inicjatywy, które promowałam w radzie miasta. Ciężko na to pracowałam – podkreśla wnuczka Mussoliniego.

Wybór krewnej Mussoliniego na wspomniane stanowisko wywołał w sieci kontrowersje. Wielu stwierdziło ze śmiechem, że "żaden Mussolini nie powinien już nigdy brać się za politykę, a już na pewno nie we Włoszech", że "powinna zmienić nazwisko". Warto dodać, że większość osób nie odebrała jednak negatywnie kandydatury wnuczki nieżyjącego dyktatora, stwierdzając z sensem, że idee nie przechodzą "przez krew", więc jej przodek nie ma tutaj żadnego znaczenia. Natomiast sama Rachele Mussolini z pewnością przysłuży się miastu.

Faszyzm we Włoszech. Mussolini był jednym z twórców doktryny faszystowskiej

Benito Mussolini objął władzę we Włoszech w 1922 roku. Pod jego rządami kraj został przekształcony w faszystowską dyktaturę. Podczas II wojny światowej Włochy sprzymierzyły się z Niemcami i Japonią, tworząc główne państwa Osi.

W 1943 roku Mussolini został odsunięty od władzy. Utworzył wtedy satelicki, względem Niemiec, rząd, rezydujący w północnej części kraju. W 1945 roku został schwytany przez antyfaszystowskich partyzantów i rozstrzelany.

Obejrzyj także: Koronawirus we Włoszech. Tak Rzym budzi się do życia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(60)
1234
9 miesięcy temu
w warszawie córka Jaruzelskiego też jest radną!
olo niepindol...
9 miesięcy temu
niejaki Don-donio miał dziadka w wermachcie i został królem jewropejskim - takie tam zdradzieckie PO-chodzenie - a prawdziwi Kaszubi to byli w Gryfie Pomorskim
axel
9 miesięcy temu
Należy zauważyć, że faszyzm Mussoliniego to były jednak "wczasy" w porównaniu z nazizmem Hitlera. Np. Żydzi we Włoszech aż do 1943 nie byli prześladowani. A co ma wnuczka do dziadka? Może zrobi w Rzymie porządek?
Dziadek
9 miesięcy temu
Komunizm i faszym jest zbrodniczy a polonizm jest bezdennie tępy i prostacki. Tak samo rasistowski i ksenofobiczny, tak samo brzydzi się demokracją i nie cierpi społeczeństwa obywatelskiego. Tak samo gloryfikuje nieomylnego wodza, w randze półboga. Tak samo ma podpisany konkordat. Ma też swoje za uszami i to wcale nie jedno
kloss88
9 miesięcy temu
I co z tego , ale wieka sensacja ,szok News dla ubogich
Noname
9 miesięcy temu
Przecież Mussolini tez był lewakiem, to z tymi "lewicowymi przyjaciółmi" bym się nie wychylał. O komunizmie mówił, że by został komunistą, gdyby wierzył, że da się go wprowadzić na całym świecie. Nie wierzył w skuteczność rewolucji, dlatego skupił się na tworzeniu socjalizmu narodowego i tak powstał faszyzm. Każdy socjalizm, to lewica. Komunizm, Faszyzm i Nazizm, to takie trojaczki zapatrzone w siebie. Różnią się drobinkami, ale mają ten sam marksistowsko-ewolucyjny korzeń.
dziki kraj
9 miesięcy temu
Komunizm, to taka sama zbrodnicza organizacja, jak faszyzm. U nas komunistyczni działacze mają się dobrze, nawet siedzą w Euro Parlamencie z ramienia Polski. Ich dzieci, i wnuki mają ciepłe posadki, i majątki często zagarnięte innym. I jakoś większości to nie przeszkadza, a byli komuniści mają czelność wypowiadać się na temat praworządności.
Nowy ład
9 miesięcy temu
Nazwisko ma dobre, imię natomiast powinna zmienić koniecznie.
qucio
9 miesięcy temu
u nas córka dyktatora komunistycznego - szeregowca Jaruzelskiego zasiada w radzie miasta Warszawy
Czarne
9 miesięcy temu
koszule wracają...
Duce
9 miesięcy temu
powraca...
Dziadek
9 miesięcy temu
skończył karierę na stacji benzynowej w Mediolanie...
akr
9 miesięcy temu
To Mussolini właśnie dał Watykan kościołowi katolickiemu w zamian za poparcie jego polityki i serwilizm kościoła wobec faszystowskiej władzy
janek
9 miesięcy temu
dziwne ... gdyby była córką lub wnuczką stalinowskiego zbrodniarza w Polsce nikt by się nie grzebał w przeszłości jej rodziny i twierdził ze czyny rodziców nie mają wpływu na dzieci.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić