aktualizacja 

Wołoszański prosto z mostu: "Znamy prawdę o katastrofie smoleńskiej"

We wtorek 6 czerwca gościem Jacka Prusinowskiego w programie "Wieczorny Express" był Bogusław Wołoszański. Śmiało można stwierdzić, że jest to jedna z legend polskiego dziennikarstwa. W dyskusji poruszono wiele różnych wątków m.in.: zniszczenie zapory w Nowej Kachowce oraz katastrofę smoleńską.

Wołoszański prosto z mostu: "Znamy prawdę o katastrofie smoleńskiej"
Bogusław Wołoszański (AKPA, Baranowski)

6 czerwca br. świat obiegła informacja, że zapora będąca częścią elektrowni wodnej na rzece Dniepr, w okolicy miejscowości Nowa Kachowka, została wysadzona w powietrze. W związku z tym zagrożonych jest ponad 80 miejscowości, w tym miasto Chersoń.

Do tych doniesień w programie "Wieczorny Express" odniósł się Bogusław Wołoszański.

Rosja chce tym i wielkością ofiar cywilnych zmusić Ukrainę do kapitulacji. Wojsko ukraińskie jest zbyt dobrze przygotowane i wyszkolone. Odnoszę wrażenie, że (...) wojsko naszych wschodnich sąsiadów świetnie się broni, świetnie działa w walce - powiedział.

Podkreślił, że niestety, ale "ludność cywilna zawsze jest zakładniczką wielkich operacji wojennych".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polska na tym straci? Generał nie ma wątpliwości

Czy III wojna światowa jest możliwa?

Zdaniem Bogusława Wołoszańskiego, póki co nie grozi nam III wojna świata. - Tym nieprzemyślanym aktem Rosja dała czas państwom NATO na właściwe przygotowanie się i rozlokowanie sił - stwierdził.

Przecież to, że do Polski przybywają amerykańscy żołnierze, to nie jest przypadek. To jest polityczne i militarne zagranie ze strony USA. Jest ono bardzo rozsądne - dodał.

Bogusław Wołoszański: znamy prawdę o katastrofie smoleńskiej

W tym roku minęło trzynaście lat do katastrofy smoleńskiej. Zginęli w niej prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką oraz znajdujący się w prezydenckim samolocie przedstawiciele różnych ośrodków władzy, a także służba zabezpieczenia i załoga samolotu. W sumie 96 osób.

Ten temat w Polsce wzbudza wiele sprzecznych emocji. To wszystko za sprawą ustalania przyczyny tego tragicznego zdarzenia. W rozmowie z Jacek Prusinowskim w programie "Wieczorny Express" Bogusław Wołoszański został zapytany o jego stanowisko ws. katastrofy smoleńskiej oraz o to, czy budzi ona jakieś wątpliwość, czy raczej wszystko jest wiadome.

Znamy prawdę, bardzo precyzyjnie wyjaśnił to fachowiec (Maciej Lasek, przyp. red.) - powiedział wskazując na wnioski, które prezentowała ekipa Macieja Laska, który był przewodniczącym Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Podkreślił, że jest to "człowiek z doświadczeniem i ogromną wiedzą". - Ja mu wierzę, i wierzę w to, co przedstawia. Ale innym nie wierzę, co się kłóci z moją wiedzą na temat samolotów - wyjaśnił. Dodał, że nie wyobraża sobie, by w samolocie miały zostać zainstalowane ładunki.

Czy było to umyśle spowodowanie katastrofy?

W dalszej części rozmowy rozważania prowadzone był na temat naprowadzania przez rosyjskich kontrolerów Tupolewa.

Na to pytanie nie odpowiemy: Czy było to umyśle spowodowanie katastrofy? Bo w to można wierzyć... (...) To wymagało oddzielnej komisji i oddzielnych badań, ale to niemożliwe [powstanie takiej komisji, przyp. red.], bo musiałaby być tu współpraca z Rosjanami, której nie będziemy mieli - mówił Bogusław Wołoszański w programie "Wieczorny Express".

Bogusław Wołoszański: całkowicie wierzę Laskowi

Przedmiotem dyskusji było również to, czy według niego Rosjanie świadomie doprowadzili do katastrofy, czy wojna nie zmieniła optyki patrzenia na sprawę katastrofy smoleńskiej i jaka może być inna prawda o katastrofie smoleńskiej.

Najbardziej precyzyjna odpowiedź brzmi: nie wiem... (...) Zawsze powstaje pytanie o korzyść: jaką miałby korzyść z zamordowania prezydenta Kaczyńskiego, jego żony i innych tam obecnych? (...) - stwierdził.
Jednak do jednego doszliśmy: całkowicie wierzę Laskowi, uważam go za fachowca, ale jeśli szukamy odpowiedzi na pytane, to pytajmy fachowców - podkreślił dziennikarz w programie "Wieczorny Express".

Źródło: polityka.se.pl

Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić