Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 

Wracają z Polski. Reżim jest dla nich bezwzględny

Niezależne media informują, że przedstawiciele białoruskiego reżimu represjonują obywateli, którzy wracają do ojczyzny. Pogranicznicy odbierają im tzw. kartę Polaka. To dokument, który umożliwia późniejszy wjazd i pobyt na terenie Polski.

Wracają z Polski. Reżim jest dla nich bezwzględny
Reżim Łukaszenki znów atakuje! Tym razem represjonuje posiadaczy Karty Polaka (via Getty Images)

O sprawie napisał m.in. niezależny portal "The Insider". Każda osoba, która chce przekroczyć granicę Białorusi, jest zmuszana do tego, aby "dobrowolnie" oddać Kartę Polaka.

Dokument ten wydawany stanowi potwierdzenie przynależności do narodu polskiego.

Organizacja Wiosna, broniąca praw człowieka (działająca w białoruskim podziemiu) wskazuje, że na Białorusinów, którzy nie podporządkują się presji władzy, czekają bardzo nieprzyjemne konsekwencje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kijów po cichu buduje sukces. Wyjątkowa taktyka Ukrainy
Zdarzają się przypadki, gdy obywatele, przekraczający granicę są wysyłani na "rozmowę" z funkcjonariuszami KGB, którzy żądają "dobrowolnego" oddania "karty Polaka" i napisania stosownego oświadczenia zrzekającego się dokumentu dla konsula - informuje organizacja.

Media dodają, że osoba, która nie wyrazi zgody na oddanie dokumentu, może być przetrzymywana przez kilka dni. Według Wiosny doszło już do 10 takich przypadków, ale faktyczna liczba może być dużo wyższa.

Dlaczego posiadanie karty Polaka jest ważne dla Białorusinów?

Karta Polaka to dokument, który otrzymują przede wszystkim Białorusini deklarujący przynależność do narodu polskiego. Dzięki temu łatwiej im dostać się na terytorium naszego kraju i przebywać tu w pełni legalnie.

Posiadacze kart Polaka mają ułatwioną procedurę uzyskania wizy krajowej w Polsce, mogą zakładać u nas działalność gospodarczą oraz wykonywać pracę zarobkową na zasadach, które obowiązują obywateli innych krajów, w tym Polaków.

W niektórych przypadkach karta wydawana jest także obywatelom Białorusi, którzy nie mają udokumentowanych związków z Polską. Dotyczy to m.in. białoruskich opozycjonistów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić