Zapytał Rosjan o Katyń. Szokujące odpowiedzi

Wiaczesław Zarutski, czyli Rosjanin, który rok temu przeprowadził się do Polski, zapytał swoich rodaków o zbrodnię katyńską. Zdecydowana większość Rosjan kompletnie nic nie wiedziała na ten temat.

Zapytał Rosjan o Katyń. Szokujące odpowiedzi
Bloger zapytał Rosjan o Katyń. Są szokujące odpowiedzi (YouTube)

Wiaczesław Zarutski przeprowadził się do Polski z Rosji 11 lutego 2022 roku. Otwarcie przyznaje, że zrobił to, żeby móc opowiadać prawdę o swoim kraju. Rosjanin wraz ze swoją partnerką zamieszkali w Gdańsku.

Od tamtego czasu mężczyzna regularnie publikuje nagrania wideo o zróżnicowanej tematyce. Pierwotnie robił to w języku rosyjskim jednak po kilku miesiącach zaczął publikować po polsku, dzięki czemu szybko zdobył popularność na platformie.

Na kanale Wiaczesława pojawił się film, który nosi tytuł "Pytam Rosjan o Katyń". Rosjanin postanowił zapytać swoich rodaków co wiedzą na temat zbrodni katyńskiej.

Pierwszy mężczyzna, zapytany o zbrodnię w Katyniu, odpowiedział "Nic o niej nie wiem". Kolejna osoba, która obecnie mieszka Norylsku na północy Rosji, miała już zdecydowanie więcej do powiedzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kontrofensywa Ukrainy utknęła? "Przebiega zgodnie z planem"
W Związku Radzieckim, kiedy Polska została podzielona, ciała Polaków zostały przewiezione do tego miejsca, a może zostali tam zabici - tłumaczył.

Zdecydowana większość osób nie miała pojęcia co działo się w Katyniu. Gołym okiem widać, że dzieci i młodzież w ogóle nie uczą się o mordzie polskich oficerów. Sprawa ta jest całkowicie przemilczana przez system edukacji opracowany przez Kreml.

Jeden z niewielu Rosjan przyznał wprost, że doskonale wie, co działo się w Katyniu, jednak zauważył, że w systemie rosyjskiej edukacji od wielu lat zupełnie pominiętą tę zbrodnię. - Zupełnie o tym nie mówią, ale za zbrodnię odpowiedzialni są komuniści - tłumaczy.

Zbrodnia Katyńska. Tragedia podczas II wojny

Przypomnijmy, ze NKWD na mocy decyzji Biura Politycznego KPZS w 1940 roku zamordowało niemal 22 tysiące polskich obywateli - wojskowych, profesorów, duchownych, nauczycieli, lekarzy, urzędników i prawników.

Sowiecki reżim w ten sposób chciał pozbawić Polski elit, stanowiących potencjał obronny, intelektualny oraz twórczy, co w konsekwencji miało uniemożliwić odrodzenie państwa polskiego.

Dzień Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony na mocy Uchwały Sejmu RP z dnia 14 listopada 2007 r. "W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej".

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić