Wszystko jasne. To dlatego papież Franciszek nie mówi o Putinie

Papież Franciszek został zapytany przez argentyński dziennik "La Nacion", dlaczego nie wymienia z imienia i nazwiska prezydenta Rosji Władimira Putina w kontekście wojny w Ukrainie. Jaka była odpowiedź biskupa Rzymu?

Wszystko jasne. To dlatego papież Franciszek nie mówi o Putinie
Papież Franciszek (Getty Images, Mondadori Portfolio)

Trwa wojna w Ukrainie. Jak wygląda kwestia mediacji Watykanu w tym zakresie? - Są zawsze procedury. Watykan nigdy nie odpoczywa. Nie mogę mówić o szczegółach, bo to przerwałoby wysiłki dyplomatyczne. Ale próby nie ustaną - powiedział papież Franciszek, cytowany przez argentyński dziennik "La Nacion".

Dwóch kardynałów wyznało mi, że mają nadzieję na to, że w pierwszych dniach maja skończy się duża część wojny, jeśli nie sama wojna. To informacje, którymi oni się zajmują, choć nikt nie ma pewności, że to nastąpi - dodał lider Kościoła katolickiego.

Papież nie ukrywa, że chciałby podjąć działania, które zagwarantowałyby bezpieczeństwo Ukrainie. - Szczerze mówiąc, chciałbym zrobić coś, aby nikt już nie zginął w Ukrainie. Nikt więcej. I jestem gotów zrobić wszystko - zaznaczył.

Franciszek został zapytany również o to, dlaczego nie wymienia z nazwiska prezydenta Rosji Władimira Putina w kontekście trwającej wojny w Ukrainie.

Papież nie wymienia nigdy głowy państwa, a tym bardziej kraju, który jest lepszy od głowy - wyjaśnił.

Dlaczego papież Franciszek nie pojedzie do Kijowa?

Co jest głównym powodem tego, że papież nie udał się jeszcze do Kijowa? - Nie mogę zrobić czegoś, co wystawiłoby na ryzyko wyższe cele, jakimi są zakończenie wojny, rozejm albo przynajmniej korytarz humanitarny - zaznaczył Franciszek.

Jak przysłużyłoby się to, gdyby papież pojechał do Kijowa, a wojna byłaby kontynuowane następnego dnia? - zapytał wprost dziennikarza "La Nacion".
Zobacz także: Skąd decyzja Putina o odwołaniu szturmu? Pułkownik o możliwych scenariuszach ws. Mariupola
Autor: MDO
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić