Wróć na
A.M.
|
aktualizacja

Wybory 2020. Czy można zrobić sobie zdjęcie przy urnie wyborczej? Wyjaśniamy

1
Podziel się

Wybory prezydenckie w Polsce odbywają się 28 czerwca. Tego dnia większość Polaków odda swój głos na jednego z jedenastu kandydatów. Wiele osób chce także pochwalić się wzorową postawą obywatelską w mediach społecznościowych. Pojawia się pytanie, czy robienie sobie zdjęć w lokalu wyborczym jest dozwolone?

Wybory 2020. Czy można zrobić sobie zdjęcie przy urnie wyborczej?
Wybory 2020. Czy można zrobić sobie zdjęcie przy urnie wyborczej? (Getty Images)
bCNYPPJx

Kwestia robienia zdjęć w lokalu wyborczym dla wielu jest niejasna. W sieci pojawia się mnóstwo zdjęć znanych lub mniej znanych osób przy urnie wyborczej, zarówno wykonanych przez profesjonalnych fotografów, jak i typowych selfie. Zdarza się jednak, że członkowie komisji zakazują takich czynności. Wyborcy są wtedy w konsternacji.

Czy w lokalu wyborczym można robić zdjęcia?

Przedstawiciel Państwowej Komisji Wyborczej rozwiewa te wątpliwości. Jak wynika z wypowiedzi Kamila Gierasińskiego z biura prasowego można sobie zrobić zdjęcie przy wrzucaniu głosów do urn za zgodą przewodniczącego komisji wyborczej.

bCNYPPJz

Za zgodą przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej wyborca może zrobić sobie zdjęcie przy urnie - odpowiedział Gazecie Pomorskiej Kamil Gierasiński.

Są jednak także inne wymogi. Robiąc zdjęcie, nie możemy zakłócać powagi głosowania. Komisja, która nad tym czuwa, może zatem tej zgody nam odmówić. Należy także pamiętać, by podczas fotografowania nie naruszać praw innych osób znajdujących się w lokalu, takich jak prawo do ochrony wizerunku.

Zobacz także: Prof. Jarosław Flis o wygranej w pierwszej turze: "wysoce nieprawdopodobna"

bCNYPPKa
KOMENTARZE
(1)
Wyborca
miesiąc temu
Wiadomo komu przewodniczący pozwoli.zwykly obywatel nie ma szans ale politykowi nie odmówi.w Polsce są dwa kraje.dla tych lepszych i zwykłych.
Najnowsze komentarze (1)
Wyborca
miesiąc temu
Wiadomo komu przewodniczący pozwoli.zwykly obywatel nie ma szans ale politykowi nie odmówi.w Polsce są dwa kraje.dla tych lepszych i zwykłych.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić