o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Wybory 2020. Donald Tusk zbojkotuje wybory? Wydał oświadczenie

23
Podziel się

Były premier Donald Tusk wydał specjalne oświadczenie w sprawie wyborów prezydenckich 2020. Czy zamierza głosować korespondencyjnie?

Wybory 2020. Donald Tusk zbojkotuje wybory? Wydał oświadczenie
(Getty Images)
bDePTGkB

W oświadczeniu Donald Tusk wyjaśnił, dlaczego 10 maja nie zamierza uczestniczyć w „procedurzegłosowania, przygotowanej przez ministra Sasina i PiS”. Celowo nie użył słowa „wybory”, ponieważ – jak zaznaczył – planowana procedura nie ma nic wspólnego z wyborami.

Donald Tusk wymienia powody, dlaczego nie powinniśmy uczestniczyć w głosowaniu korespondencyjnym

Polityk wymienia powody, przez które – według niego – nie powinniśmy 10 maja głosować korespondencyjnie. O co dokładnie chodzi?

bDePTGkD

"Pierwszy [powód – przyp. red.] jest oczywisty i czuje go każdy z nas. To problem bezpieczeństwa. Nie ma dzisiaj, niestety, żadnego powodu, abyśmy mogli zaufać tak w 100 proc. rządzącym, kiedy mówią, że coś jest bezpieczne, a coś niebezpieczne" - wymienił Donald Tusk.

Jak powiedział, w kwestii bezpieczeństwa chciałby usłyszeć konkretne rekomendacje. Takie, które potwierdzają, że cała procedura związana głosowaniem korespondencyjnym jest bezpieczna. Nie chce, żeby to były rekomendacje "pana Sasina”. Były premier uważa, że ponieważ odbiór pakietu wyborczego będzie trzeba podpisać, to procedura ta nie jest do końca bezpieczna i wolna od ryzyka zakażenia koronawirusem.

Drugi powód, jaki wymienił Donald Tusk, jest równie ważny. To "powód konstytucyjny”. "Te wybory nie są wyborami w sensie ustrojowym, bo nie będą ani wolne, ani równe – powiedział polityk. – Zmiany wprowadzane w Kodeksie wyborczym są niekonstytucyjne, bo wprowadzane tuż przed wyborami”.

bDePTGkJ

Pod znakiem zapytania stoi też sama tajność wyborów. Jak podkreślił Donald Tusk, najważniejsze jest to, "że nikt nie zapewni nam tajności wyborów, a ludzie chcą mieć pewność, że głosują nie po to, by władza, by rząd wiedział, jak dany obywatel głosuje" - podkreślił Tusk.

I ostatni powód, jaki wymienił były premier, wyjaśniając, dlaczego nie będzie głosował korespondencyjnie. Według niego "zwykła ludzka przyzwoitość nie pozwala, by uczestniczyć w tym procederze, jaki przygotował nam minister Sasin i PiS na zlecenie Jarosława Kaczyńskiego".

Donald Tusk jest zdania, że jeśli wszyscy Polacy powiedzą, że nie będą uczestniczyć w takich wyborach, to PiS wycofa się z ich przeprowadzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDePTGkK

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDePTGle
KOMENTARZE
(23)
Hunter
6 miesięcy temu
Niech się goni rudy zaprzaniec
innuit
6 miesięcy temu
Przestań, Rooody, nie pogrążaj się jeszcze bardziej. Twoja żałosna kandydatką ma ile? 4% buhahahaaaa, myślisz, że nie wiemy, że to prawdziwy powód twojego skamlenia?
darek15700
6 miesięcy temu
niech on spi er z PL lepiej a nie
bDePTGlf
Dzej
6 miesięcy temu
Niech nie głosuje jak się boi. Ja lizać koperty nie będę i się nie boję
darek15700
6 miesięcy temu
niech on spie .. z PL lepiej
Najnowsze komentarze (23)
ted
3 miesiące temu
Kiedy on wreszcie zmieni obywatelstwo na niemieckie?
sert
4 miesiące temu
Donek wróć - co by tu jeszcze sprzedać?
To jest
5 miesięcy temu
szatan w ludzkiej skórze
ONA
6 miesięcy temu
No cóż, możecie go nie lubić, może wam się nie podobać 8 lat jego rządów, może wam się jego aparycja nie podobać, nie musicie go lubić ani wypowiadać się w superlatywach - ale ludzie co by z nim nie było jest polakiem, ma obywatelstwo polskie i koniec. Równie dobrze możemy teraz stygmatyzować wszystkie osoby które zameldowane są w Polsce, przyjeżdżają do Polski dwa trzy razy w roku, że tylko bywają i nie mają prawa głosu.
zdzichu
6 miesięcy temu
To czy ten Pan zagłosuje czy nie zupełnie nikogo nie interesuje , nawet większość mówi o odebraniu mu polskiego obywatelstwa i paszportu powinien raczej interesować się głosowaniem w Bundestagu bo tam jest jego miejsce a nie w tak znienawidzonej Polsce .
Bolo
6 miesięcy temu
Niech KWICZY i tak to nic nie zmieni
Obiektywny
6 miesięcy temu
A wy wszyscy to PISOWSCY? Za Tuska była deflacja,a teraz mami inflację która zeżre wasze 500+ i wiele więcej.
Metro66
6 miesięcy temu
Oczami Tuska można zobaczyć Kaczyńskiego Sasina Witek w jakimś ciemnym pokoju , taka sceneria jak z horroru : zakreślają 30 milionów kart i jeszcze je spryskują wirusem .
bDePTGkX
Stypend
6 miesięcy temu
Kogo obchodzi że nie będzie głosował. Przecież to zaraza gorsza od covid
Www
6 miesięcy temu
To wiemy dlaczego dostał się do UE .Przez ostatnie lata ani raz nie wypowiedział się pozytywnie o obecnym Rządzie .Ten człowiek jest nawiedzony.wstyd przed całą Europą że mamy Judasza.
Jj23
6 miesięcy temu
A niech spada na bambus.
prawidłowo
6 miesięcy temu
Dlaczego ma głosować by głosować trzeba być Polakiem nie tylko tu zamieszkiwać.
Qwerty
6 miesięcy temu
Ten faflot to może się ewentualnie zoooonanizować a nie zbojkotować
Ala ma kota
6 miesięcy temu
A czy to kogoś rusza , że ty bojkotunesz wybory. Rub tak dalej to całkiem się wyjalowisz.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić