Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne w II turze. Rekomendacje ministra Szumowskiego

6
Podziel się:

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca 2020 roku. W których gminach mieszkańcy będą mogli oddać swój głos wyłącznie korespondencyjnie? Minister zdrowia Łukasz Szumowski wydał w tej kwestii rekomendację.

Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne w II turze. Rekomendacje ministra Szumowskiego
Minister zdrowia Łukasz Szumowski wydał rekomendację przed drugą turą (PAP, Jakub Kaczmarczyk)

Pierwsza tura wyborów odbyła się 28 czerwca 2020 roku. Wygrał ją Andrzej Duda z poparciem sięgającym prawie 44 proc. Drugie miejsce zajął Rafał Trzaskowski z ponad 30 proc. głosów. To właśnie ci dwaj politycy powalczą o fotel prezydenta w drugiej turze.

W tegorocznych wyborach, pierwszy raz w historii przyjęto hybrydową formę głosowania. Była ona uwarunkowana globalną epidemią koronawirusa. Efektem takiej decyzji była możliwość głosowania w sposób tradycyjny (w lokalach wyborczych) lub korespondencyjny (wysyłając swój głos pocztą).

Które gminy zagłosują zdalnie? Jest rekomendacja ministerstwa

W pierwszej turze wyborów, mieszkańcy dwóch gmin w Polsce mieli obowiązek oddania swojego głosu korespondencyjnie. Wynikało to z bardzo niekorzystnej sytuacji epidemiologicznej, która miała miejsce na terenie tych gmin. Mowa tutaj o Baranowie (woj. wielkopolskie) oraz Marklowicach (woj. śląskie).

Ze względów bezpieczeństwa, głosowanie w drugiej turze w tych gminach również odbywać się będzie wyłącznie w trybie zdalnym. Czy jednak oprócz nich, w Polsce sytuacja związana z koronawirusem uległa gdzieś jeszcze znacznemu pogorszeniu? Na ten temat głos zabrał rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Poinformował on o rekomendacjach wydanych bezpośrednio przez Łukasza Szumowskiego.

Przeanalizowaliśmy cały kraj, każdy powiat pod kątem nowych, aktywnych przypadków, gminy pod kątem zapadalności na koronawirusa i z analizy wszystkich danych wynika, że nie ma w tej chwili żadnej gminy, w której nastąpiłby nagły znaczący przyrost przypadków lub pogorszenie się sytuacji epidemicznej - podkreślił rzecznik MZ.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
Tompass
2 lata temu
Zgłosiłem się do głosowania korespondencyjnego i bardzo teraz tego żałuję, bo jak na pierwszą turę dostałem kartkę do głosowania na kilka dni przed wyborami, to teraz na druga turę jeszcze nic nie dostałem. Dzisiaj jest już piątek! Kto mi dostarczy kartkę do głosowania korespondencyjnego, i kiedy ją mam wyslać? Coś mi tutaj brzydko pachnie.
kkk
2 lata temu
wszystkie komentarze znikły?
kkk
2 lata temu
sfałszują wyniki jak za granicą? nie głosujcie korespondencyjnie. wiecie dlaczego w usa wygrał duda? ludzie dostawali karty z oddanym na niego głosem więc inni nie mieli szans
Czoko
2 lata temu
Będą mogli wykorzystać wydrukowane karty
Obywatel
2 lata temu
Szumowski,Morawiecki,Sasin,oddajcie pieniądze -500 milionów,które zdefraudowaliscie na maseczki ,respiratory i karty do głosowania
KMMM
2 lata temu
Skończ pan bełkotać wybory więc grunt całkiem pali się pod nogami hipokryta szuka naiwnych kogo by teraz tu ograniczyć nie dla psa kiełbasa .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić