Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Wybory 2020. Tak wygląda kalendarz wyborczy. Sprawdź najważniejsze terminy

4

Wiemy już, że 28 czerwca odbędą się wybory prezydenckie. W tym roku głosowanie będzie przeprowadzane metodą hybrydową, czyli zarówno w lokalach wyborczych, jak i korespondencyjnie.

Wybory 2020. Jak wygląda kalendarz wyborczy?
Wybory 2020. Jak wygląda kalendarz wyborczy? (Getty Images)

3 czerwca do internetu trafiło postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, do którego załączono kalendarz wyborczy. Do 9 czerwca do wiadomości publicznej mają zostać podane informacje o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych.

Kolejny ważny termin to 10 czerwca. Do tego dnia możliwe jest zgłaszanie do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz także: Władysław Kosiniak-Kamysz: biorę udział w nierównej walce

Wybory prezydenckie 2020. Co z Polakami mieszkającymi za granicą?

Ci, którzy zamierzają wziąć udział w wyborach prezydenckich 2020, a nie przebywają na terenie Polski, powinni zgłosić do właściwego konsula zamiar głosowania korespondencyjnego za granicą. Należy to uczynić do 13 czerwca.

Wybory prezydenckie 2020. Chcesz głosować korespondencyjnie?

Jeżeli zamierzasz głosować korespondencyjnie, powinieneś to zgłosić właściwemu komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy. Jest to możliwe do 16 czerwca.

Wybory prezydenckie 2020. Głosowanie wyłącznie korespondencyjnie?

Do 21 czerwca Państwowa Komisja Wyborcza, na wniosek ministra właściwego do spraw zdrowia ma możliwość wydania chwały, w której zarządza się wyłączne głosowanie korespondencyjne na terenie co najmniej gminy lub jej części, jeśli na tym terenie nastąpiło nagłe i znaczące pogorszenie sytuacji epidemicznej.

Wiele osób zainteresuje też termin 23 czerwca. Do tego dnia można składać wnioski o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania.

Jeżeli ktoś będzie przebywać w kwarantannie, również powinien o tym powiadomić odpowiednie organy. W tym przypadku należy uczynić to najpóźniej 26 czerwca.

Wybory prezydenckie 2020. Ostatni weekend czerwca. Jak będzie przebiegać?

26 czerwca o godzinie 24:00 zakończy się kampania wyborcza, co jest równoznaczne z tzw. ciszą wyborczą.

  • głosowanie;
  • dostarczenie kopert zwrotnych przez operatora wyznaczonego oraz urzędy gmin do właściwych obwodowych komisji wyborczych, a przypadku głosowania za granicą przekazanie przez konsulów właściwym obwodowym komisjom wyborczym kopert zwrotnych, które otrzymał do czasu zakończenia głosowania;
  • dostarczenie przez wyborców osobiście lub za pośrednictwem innych osób kopert zwrotnych do właściwych obwodowych komisji wyborczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić