Jan Manicki
Jan Manicki| 

Wybory 2020 w Rosji. Są wyniki z Syberii. Czy to efekt otrucia Nawalnego?

172

Partia Władimira Putina traci poparcie na Syberii. To właśnie tam otruty został opozycjonista Aleksiej Nawalny. Rosyjska opozycja odniosła kilka zwycięstw w wyborach samorządowych.

Wybory 2020 w Rosji. Są wyniki z Syberii. Czy to efekt otrucia Nawalnego?
Ella Pamfilova, szefowa Centralnej Komisji Wyborczej w Rosji (Getty Images)

W Rosji zakończyły się wybory samorządowe. Oficjalne wyniki wskazują, że partia Władimira Putina Jedna Rosja wygra w większości okręgów wyborczych. Zwolennicy opozycjonisty Aleksieja Nawalnego odnieśli jednak zaskakujące zwycięstwa w Nowosybirsku i Tomsku, gdzie dominowała dotychczas rządząca formacja.

Ludzie mają dość obecnej władzy. Nie możesz siedzieć na stołku przez 20 lat, kraść w nieskończoność i pozostawać bezkarnym – oceniła opozycjonistka Ksenia Fadejewa, która zdobyła mandat radnej w Tomsku.

Wybory samorządowe w Rosji. Opozycja razem przeciwko Putinowi

Na czas wyborów cała rosyjska opozycja zastosowała strategię "smart voting", wspierając wszystkich polityków sprzeciwiających się obecnej władzy. Przyczyniło się to do kilku spektakularnych zwycięstw. Głosy w niektórych obwodach wciąż są jeszcze liczone.

Generalny sekretarz Jednej Rosji Andriej Turczak postawił strategię opozycji pod znakiem zapytania. Polityk ocenił, że jego partia odniosła "pewne zwycięstwo". Tegoroczne wybory samorządowe w Rosji to preludium przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi.

Wybory samorządowe w Rosji. Kandydaci nie mogli wystartować

Niezależna organizacja nadzorująca wybory Golos poinformowała, że wielu kandydatom odmówiono prawa startu w wyborach. Organ skrytykował także rozciągnięcie głosowania do 3 dni. Utrudnia to bowiem wyłapywanie ewentualnych oszustw wyborczych.

Obejrzyj także: Leszek Miller: nie słyszałem, żeby wybory w Rosji zostały sfałszowane

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić