Jan Manicki
Jan Manicki| 

Rosjanie się buntują. "Putin to złodziej"

256

Mieszkańcy dalekowschodniego Chabarowska twardo stoją za aresztowanym i wywiezionym do Moskwy gubernatorem regionu Siergiejem Furgałem. Wyszli na ulicę domagając się jego przywrócenia. W niedzielę odbędą się w Rosji wybory samorządowe.

Rosjanie się buntują. "Putin to złodziej"
Sobotnia demonstracja w Chabarowsku przyciągnęła nawet 50 tys. osób (Twitter)

W sobotę mieszkańcy rosyjskiego Kraju Chabarowskiego, nie bacząc na 30-stopniowy upał, wyszli na manifestację. Tak jak codziennie od 9 lipca, protestujący domagali się przywrócenia „ich gubernatora”. Siergiej Furgał został aresztowany i wywieziony do Moskwy pod zarzutem organizacji zabójstw rosyjskich biznesmenów w latach 2004-2005.

Chabarowsk buntuje się przeciwko Moskwie

Zwolennicy Furgała twierdzą, że jego aresztowanie jest motywowane politycznie. Oskarżają Władimira Putina o to, że niewłaściwie rozwiązał lokalny kryzys polityczny. Dzień przed wyborami samorządowymi protestujący wyszli maszerować głównymi ulicami Chabarowska.

Putin to złodziej. Ukradł nam Furgała – skandowali demonstranci.

Tłum zebrał się na placu Lenina a następnie przemaszerował pod siedzibę krajowej administracji i merostwo. W demonstracji miało według relacji świadków uczestniczyć nawet 50 tysięcy osób. Lokalne władze podały jednak, że protestowało zaledwie 700.

Wybory samorządowe w Rosji

Poza uwolnieniem Furgała manifestanci domagali się, żeby niedzielne wybory samorządowe odbyły się uczciwie. Niektórzy z protestujących trzymali transparenty z hasłami „każdy głos ma znaczenie” i "każdy głos się liczy". W tłumie można było zobaczyć także karykaturę Elli Pamfilowej, szefowej komisji wyborczej, podpisaną „Uczciwe wybory?”.

Niedzielne wybory samorządowe w Rosji wyłonią 18 gubernatorów obwodów. Wybrani zostaną także lokalni radni. Głosowanie korespondencyjne rozpoczęło się już w piątek.

Obejrzyj także: Rosyjska policja w akcji. Niepokojące nagranie z monitoringu

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić