Kosma Szczepaniak| 

Wybory 2020. Ostatni dzwonek, by załatwić głosowanie poza miejscem zameldowania

1

We wtorek 7 lipca mija termin składania wniosków o dopisanie do spisu wyborców w miejscu innym, niż wskazuje na to nasz adres zameldowania. To ważna informacja dla wszystkich osób, które w momencie głosowania będą przebywać m.in. na wakacjach.

Wybory 2020. Ostatni dzwonek, by załatwić głosowanie poza miejscem zameldowania
Dziś ostatni dzień na odebranie zaświadczenia o prawie do głosowania (Getty Images, Karol Serewis)

W tym roku ze względu na specyficzne okoliczności, głosowanie na prezydenta RP odbywa się w terminie wakacyjnym. Oznacza to, że wielu Polaków w trakcie zbliżającej się drugiej tury (12 lipca) będzie przebywało na swoich urlopach. Chcąc pomimo tego zagłosować, konieczne jest dopilnowanie niezbędnych formalności.

Jedna z nich mija dzisiaj, a więc we wtorek 7 lipca. Dotyczy ona dopisania się do spisu wyborców w gminie, na terenie której będziemy chcieli oddać swój głos. Jeżeli już teraz znajdujemy się w miejscu docelowym, możemy udać się bezpośrednio do urzędu gminy. W innym przypadku, wniosek należy złożyć elektronicznie. We wniosku należy podać: imię (imiona), nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL, a także adres zamieszkania.

Wybory 2020. Głosowanie poza miejscem zameldowania

Co zrobić w przypadku, kiedy dopisaliśmy się do innego spisu wyborców przed pierwszą turą? Jest bardzo dużo osób, które były na swoich urlopach w trakcie głosowania w pierwszej turze. Przykładowo - wyjechaliśmy ze swoją rodziną do Kołobrzegu na wakacje i to tam byliśmy w spisie wyborców. Oznacza to, że również na drugą turę będziemy przypisani właśnie tam. Co zatem należy zrobić, jeżeli z wakacji zdążyliśmy już wrócić?

W takim przypadku konieczne jest odebranie zaświadczenia o prawie do głosowania. Tę czynność można wykonać do 10 lipca, jednak zaświadczenie może być odebrane tylko w urzędzie gminy, w której widniejemy aktualnie w spisie wyborców. Można je odebrać osobiście bądź upoważniając do tego odpowiednią osobę. Zaświadczenie o prawie do głosowania upoważnia do oddania głosu w dowolnej komisji wyborczej na terenie Polski.

Jeśli ktoś już odebrał zaświadczenie o prawie do głosowania przed I turą wyborów 2020, teraz nie musi już go pobierać po raz kolejny. Przed I turą dostał bowiem 2 egzemplarze, z których jeden uprawnia do głosowania poza miejscem zamieszkania w II turze wyborów 2020.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić