aktualizacja 

Wybory parlamentarne 2023. Oni są zagrożeni

26

Politolog Kazimierz Kik wskazał polityków, którzy w nadchodzących wyborach mają spore szanse, ale i tych, którym może powinąć się noga. Wyjawił, kto już teraz powinien czuć się zagrożony. Cytowany przez "Fakt" ekspert nie ma żadnych wątpliwości.

Wybory parlamentarne 2023. Oni są zagrożeni
Mateusz Morawiecki może stracić stanowisko? (PAP, Micha� Meissner)

Zbliżają się wybory. Eksperci już przewidują, kto ma największe szanse na wygraną. Niektórzy politycy będą musieli pogodzić się z porażką, a inni mają większe szanse na triumf niż przed czterema laty. Znany politolog Kazimierz Kik przedstawił pierwsze prognozy, o czym pisze "Fakt".

"Pociągnął Platformę na dno"

Zagrożony może się czuć Grzegorza Schetyny. Jest już siódmą kadencję w Sejmie, a przez lata pełnił wiele różnych funkcji. Był m.in. ministrem spraw wewnętrznych, wicepremierem i marszałkiem Sejmu, a także jednym z liderów PO.

Schetyna jest politykiem skończonym. Pamiętamy go jako tego, który sprowadził do parteru Platformę. Jest twarzą upadającego PO. Tusk go wycofał, bo Schetyna nadal ma ciągoty liderskie, a tego Tusk nie znosi. Widzi w nim zagrożenie. Może dać jakiś wynik wyborczy, ale potem będzie stwarzał problemy — mówi dla "Faktu" politolog.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Jednoznaczne słowa. "Ukraina potrzebuje tego jak powietrza"

Problemy może mieć także Zbigniew Ziobro, który w Sejmie jest piątą kadencję. Podobnie jak Jarosław Gowin. Były wicepremier został usunięty z rządu w 2021 r. i zrezygnował z funkcji prezesa Porozumienia.

Samodzielnie prezentował 3, 4, może 6 procent. Miał dobry marketing, ale ogromnie stracił na reformie szkolnictwa wyższego w 2020 r. Do tego brak mu idei — podkreśla Kik.

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz nie spełnił ani jednego ze swoich celów. Ze względu na to, on także musi liczyć się z porażką.

Ma pomysły, ale prędzej by je zrealizował w Platformie. Dotrwa do wyborów i najpewniej osiągnie słaby wynik, chyba że wejdzie z kimś w koalicję. To nie jest polityk, który może utworzyć stabilną bazę wyborczą. Jest zawieszony w próżni i nie czuje PSL. Starsi politycy ludowców o wiele lepiej poprowadziliby tę partię — tłumaczy politolog Kazimierz Kik.

Największe problemy może mieć Paweł Kukiz. Ekspert nie widzi w nim ani żadnych pomysłów, ani cech polityka. Wskazał, że jak dotąd Kukizowi nie udało się zbyt wiele zrealizować.

Nie ma ani jednej cechy polityka: charyzmy, profesjonalizmu, wyrazistej ideologii. Jest człowiekiem jednego postulatu, czyli JOW, którego zresztą nie udało mu się zrealizować. Szedł tam, gdzie dawali mu nadzieję, że JOW-y będą, ale zawsze spotykał go zawód. Jest popularnym muzykiem i powinien zostać w sztuce - kwituje Kik, cytowany przez "Fakt".
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić