Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Dagmara Smykla
|
aktualizacja

Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda podpisał ustawę ws. głosowania korespondencyjnego

22
Podziel się

Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda w piątek podpisał ustawę ws. głosowania korespondencyjnego. O tym fakcie poinformował opinię publiczną Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta.

Andrzej Duda podpisał ustawę ws. głosowania korespondencyjnego
Andrzej Duda podpisał ustawę ws. głosowania korespondencyjnego (Getty Images)
bFdXbdSd

Prezydent Duda podpisał w piątek ustawę o wyborach prezydenckich 2020. Jej zapisy przewidują, że głosowanie odbędzie się tylko korespondencyjnie.

Ustawa została uchwalona przez Sejm 6 kwietnia z inicjatywy PiS. W czwartek Sejm odrzucił weto Senatu, a sporna ustawa dotycząca wyborów pocztowych trafiła na biurko prezydenta. Andrzej Duda podpisał ją dzień później.

Co wprowadza podpisana przez prezydenta ustawa?

Poza wprowadzeniem powszechnego głosowania korespondencyjnego, nowe przepisy dają marszałkowi Sejmu możliwość przesunięcia terminu wyborów. Jeśli do tego dojdzie, ma się to odbyć w granicach wyznaczonych przez konstytucję.

bFdXbdSf

Za przeprowadzenie wyborów będzie odpowiedzialny minister aktywów państwowych. Pracownicy tego resortu mają m.in. opracować wzór karty wyborczej i zlecić doręczenie pakietów przez Pocztę Polską.

O nowym planie poinformowali Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin. Ich oświadczenie pojawiło się w środę wieczorem tuż po debacie wyborczej na antenie TVP.

Wybory odbędą się w trybie korespondencyjnym, Porozumienie poprze ustawę o głosowaniu korespondencyjnym i jednocześnie przedstawi, w uzgodnieniu z PiS, propozycje jej nowelizacji. (...) Po 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez SN nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie - podano w komunikacie.

bFdXbdSl

Wcześniej Gowin był przeciwny idei głosowania korespondencyjnego. W ramach sprzeciwu w tej sprawie złożył dymisję z rządu, rezygnując z funkcji wicepremiera i ministra szkolnictwa wyższego. Jego wcześniejsze propozycje spotkały się ze sprzeciwem opozycji. Gowin proponował wprowadzenie zmian w konstytucji, żeby prezydent pełnił kadencję przez 7 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bFdXbdSG
KOMENTARZE
(22)
Teresa
2 lata temu
Dla wyjaśnienia... Prezydentem obecnie jest Pan Duda, większością głosów wygrała obecnie rządząca partia. Robią to co trzeba,wszystkich niezadowolą.Swoje mądrości niech każdy zostawi dla siebie.
Jan
2 lata temu
PO jak zwykle na problem. Wybory będą kiedy zostanie ustalony nowy termin.Tyle w temacie. Tylko Duda na prezydenta!
Jestem Igor
2 lata temu
Gdyby prezydentem został ktoś kumaty I serio chciał pomagac państwu I nie myślał tylko o flocie to by było spoko ale wiem że tak nie bd ja tam nawet nie głosuje
bFdXbdSH
bbb
2 lata temu
panie duda do tej pory jeszcze miałem odrobinę szacunku do pana od dzisiaj jest pan dla mnie nikim
Www
2 lata temu
Jestem dumna z obecnej Polski
Www
2 lata temu
Odczepcie się od obecnej władzy i Prezydenta. Ludzie na taką rzeczywistość w Polsce głosowali. Jestem dumna z obecnej Polski.
Juma
2 lata temu
"Długopis" znowu nie zawiódł!
Paweł
2 lata temu
Jeśli ustawa dotyczy prezydenta powinien być przepis że zamiast podpisu prezydenta wymagana jest większość połączonych izb parlamentu
chrissceapc
2 lata temu
to kuriozalna sytuacja, w której Prezydent podpisał ustawę, która w założeniu była niezgodna z konstytucją, gdyż niemożliwe było i nadal nie jest możliwe przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych w 38 milionowym państwie bez naruszenia wszystkich zasad Konstytucji tj. powszechności w warunkach epidemii (polonia zagraniczna) i kwarantanny (100 tysięcy osób na kwarantannie), równości, gdzie istnieje możliwość oddania głosu za inne osoby, tajne, gdyż wyborca ujawnia w kopercie zwrotnej swoje dane wrażliwe, które mogą być przechwycone przez osoby nieuprawnione, które to osoby mogą zidentyfikować osobę głosującą i oddany we wspólnej kopercie głos, bezpośredniości, gdzie wyborca nie musi oddać głosu osobiście, ale za pośrednictwem, co jest patogenne. Posłowie składający projekt ustawy musieli wiedzieć, że niemożliwe będzie przeprowadzenie wyborów tradycyjnych 10 maja z powodów epidemiologicznych i w pośpiechu przedłożyli parlamentowi szczególnie nieprzemyślany knot legislacyjny.
Wyboca
2 lata temu
TS to mini sprawiedliwośx by była dla tej bandy pięciorga zabranie mi podstawowego prawa za pomocą politycznego dogadania się Flipa i Flapa to kategoria zabójstwa na bazie kłamstwa to czysta karnistyczna sprawa tzw, dżentelmenow z krainy deszczow😎
Socha
2 lata temu
Jak dobry,markowy długopis,podpisuje wszystko jak leci.
Demokracja
2 lata temu
Jak władza się zmieni to będą płakać przed trybunałem stanu. Mam nadzieję że tego doczekam.
wściekła
2 lata temu
wiadomo było, że podpisze. Podpisuje hurtowo każdy głupi pomysł PISu
bFdXbdSz
hortorum
2 lata temu
Spacer w sadzie, wąchanie kwiatków, inhalacja pyłkiem i jest od.....t. Dobra decyzja, suweren czekał na to gryząc pazury.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić