Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|

Wybory prezydenckie 2020. Rekord w Wielkiej Brytanii. Wiemy, ilu Polaków odda głos

3
Podziel się:

Zakończyła się rejestracja Polaków, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii i chcą wziąć udział w wyborach prezydenckich 2020. Zgłosiło się aż 130,5 tys. osób, co jest absolutnym rekordem.

Wybory prezydenckie 2020. Rekord w Wielkiej Brytanii. Wiemy, ilu Polaków odda głos
Ilu Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii odda głos w wyborach prezydenckich 2020? (Getty Images)

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii mogli zgłaszać chęć udziału w wyborach prezydenckich 2020 do poniedziałku, godz. 24:00. Zarejestrowano rekordową liczbę osób.

Poprzez system elektroniczny zgłosiło się aż 130,5 tys. chętnych. Jak podaje portal fakty.interia.pl, ostateczna liczba Polaków głosujących w Wielkiej Brytanii będzie nieco większa. To ze względu na zgłoszenia mailowe, pisemne, telefoniczne czy przesyłane faksem.

Zobacz także: Rodzice przyszli przed Pałac Prezydencki. "Jest granica cynizmu wyborczego"

Wybory prezydenckie 2020. W Wielkiej Brytanii tylko korespondencyjnie

Wielka Brytania, podobnie jak i inne kraje, przeprowadzi wybory prezydenta RP wyłącznie w formie korespondencyjnej. Utworzono tam jedenaście obwodów głosowania.

Sześć obwodów mieści się w Londynie, dwa w Manchesterze, dwa w Edynburgu i jeden w Belfaście. Najwięcej Polaków zarejestrowało się w obu obwodach w Manchesterze - po przeszło 15 tys.

Jak już zostało wspomniane, chęć wzięcia udziału w wyborach prezydenckich 2020 wyraziło 130,5 tys. Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. W tym miejscu warto odnotować, że według danych brytyjskiego urzędu statystycznego, które zostały podane w maju, w 2019 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało 900 tys. osób z polskim obywatelstwem. Łatwo więc obliczyć, jaki procent stanowią ci, którzy chcą oddać swój głos 28 czerwca.

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(3)
Rodek
2 lata temu
Pytanie takie w jakich czasach my żyjemy czy to sa czasy czy nie ma czasów gdzie jest Patriotyzm gdzie są wartości Polski jakie ma Obywatel podejście do Polski czym sie kieruje?Czy Polak potrafi trzezwo ocenic przekaz Politykow czym oni sir kieruja czy Wartosciami czy moze wygodami czy Polakami czy moze swoimi zachciankami czy chce dobrze kierować Polska czy chce ją zniszczyć najpierw zadajcie sobie to pytanie czym wy sie kierujecie wybierajac kandytata na prezydenta czego chcecie dla naszej Ojczyzny
Nick
2 lata temu
Jakim prawem oni nam rząd wybierają
Emigrant
2 lata temu
Ciekawe dlaczego ludzie nie mieszkajacy w danym kraju glosuja w wyborach tegoz. Powinno sie glosowac wylacznie w kraju w ktorym sie mieszka, a nie decydowac za innych. Sam mieszkam w UK od 16 lat.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić